StoryEditorWiadomości rolnicze

Przyślij pamiętnik – weź udział w konkursie

16.05.2017., 16:05h
– Pracuję z siostrą, ojciec nadal choruje, nawet nie wiemy na co, nie mamy pieniędzy na lekarza i lekarstwa. Nasza ziemia z trudem obsiana i obsadzona. Chodzę nadal do szkoły, w niedzielę do kościoła. Maj 1945 – to fragment pamiętnika, który trafił do finału konkursu ogłoszonego przed laty przez Polską Akademię Nauk. Dziś PAN znów, ale tym razem z Polskim Wydawnictwem Rolniczym, ogłasza konkurs na dzienniki, pamiętniki i wspomnienia. Pula nagród w konkursie wynosi 5 tys. złotych.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wydarzenia historyczne i polityczne miały wpływ na Wasze życie? Czy wojna, poprzedni ustrój, wejście do Unii, kryzys ekonomiczny wpłynęły na losy Waszej rodziny i prowadzonego przez Was gospodarstwa? Jeśli tak, opiszcie swoje życie w formie wspomnień, pamiętników i przyślijcie je do naszej redakcji, a wezmą one udział w konkursie.

Zwyczajne – bezcenne

Tygodnik razem z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa chce tą akcją nawiązać do obchodów przypadającego w 2018 roku stulecia niepodległości Polski.

Konkurs o nazwie „Sto lat mojego gospodarstwa” jest skierowany do wszystkich tych osób, które pochodzą z rodzin rolniczych, zainteresowanych historią swoich rodzin, gospodarstw, okolic. A przy tym znają swoje pochodzenie, losy i zechcą się podzielić z nami swoją opowieścią, zdjęciami.


Stare fotografie ukryte na dnie szuflady są dla socjologów cennym materiałem badawczym. Przysyłajcie je na naszego konkursu wraz z opisem historii rodziny i gospodarstwa. Dzięki Wam powstanie niezwykły opis losów chłopów  

Ideą konkursu jest nadanie rangi losom zwyczajnych ludzi, gospodarzy, chłopów, którzy często nie mieli wpływu na to, gdzie z powodu zawirowań wojennych rzuci ich los.

– Historia Polski w ciągu stu lat niepodległości była burzliwa i powodowała zmiany. Gospodarze w wyniku zmiany granic byli przesiedlani, wysiedlani. Odnalezienie się w nowej powojennej rzeczywistości, w nowym miejscu, z dala od bliskich, musiało wpłynąć na ich codzienne życie. Inne losy zaś mają te rodziny, które od pokoleń mieszkają na tych samych terenach. Celem konkursu jest zebranie jak największej liczby wspomnień, opisanie historii gospodarstw, rodzin gospodarzy, zdobycie zdjęć. To pozwoli opisać i zobrazować historię zmian, jakie zaszły na polskiej wsi i w rolnictwie w ciągu mijających stu lat – wyjaśnia Sylwia Michalska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, współorganizatorka konkursu.

Zbieranie wspomnień jest jedną z metod wykorzystywanych w socjologii. Dlatego wspólnie z PAN wracamy do tej tradycji.

– Dzięki temu można przybliżyć mieszkańcom wsi to co jest i było ważne, a co łatwo umyka statystykom. Chcemy opisać zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na wsi, tak jak widzą to i pamiętają jej mieszkańcy. Zachęcamy gorąco do opisu gospodarstw, tego, jak się zmieniały, rozwijały, jak odbijały się na nich wydarzenia historyczne, polityka, zmiany społeczne – zachęca Michalska.

Po starych fotografiach widać, jak na przestrzeni lat zmieniało się życie i praca na wsi

Jak zabrać się do pracy?

Bez poznania przeszłości trudno budować przyszłość. To dewiza, która bliska jest wielu naszym Czytelnikom. Dlatego zachęcamy Was wszystkich do wzięcia udziału w naszym konkursie. Bo każda z Waszych historii, choć na pozór wydawać, by się mogła zwyczajna, podobna do innych, dla nas będzie bezcenna. A przy tym może będzie też i cenna dla tych, którzy ją odtworzą. Bo historii babci czy dziadka sprzed lat może wysłuchać i nagrać ich wnuk czy wnuczka. Przygodą dla rodziny może być również zajrzenie do dawno nie otwieranej szuflady ze starymi fotografiami. I przypomnienie sobie, może w ostatniej chwili, nazwisk, wydarzeń i dat.

Z tych niezwyczajnych – zwyczajnych ludzkich historii wyłoni się obraz polskiego chłopa, gospodarza, człowieka.



Mamy świadomość, że różne historie będą miały różną długość. W przypadku rodzin żyjących na ziemiach odzyskanych często ta historia zaczyna się przed 70 laty.

 – Ciekawi nas, co działo się wcześniej z rodzinami rolników, którzy teraz gospodarują na ziemiach odzyskanych. Skąd przyjechali, jakie gospodarstwa opuścili, czy wiedzą, do kogo należało i czym zajmowano się w gospodarstwie, w którym pracują teraz?  – pyta Michalska.

Każdy pamiętnik może być napisany według własnego pomysłu. Jako organizatorzy nie ograniczamy objętości wspomnień. Nie narzucamy też formy w jakiej zostaną przesłane. Mogą to być zatem: maszynopis, dokument elektroniczny, zeszyt z wyraźnym odręcznym rękopisem czy nagranie. Na Państwa historie i zdjęcia czekamy do 31 października 2017 r.

Dorota Słomczyńska

Warszawa
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. styczeń 2025 10:25