Pierś z gęsi w sosie korzennym
Składniki: 4 piersi z gęsi, sól, pieprz, rozmaryn, 1 łyżeczka przyprawy korzennej, 3 łyżki oleju; składniki na sos: ½ szklanki smażonych jabłek, kilka suszonych jabłek, kilka suszonych gruszek, 10 suszonych śliwek, szczypta cynamonu, 2 łyżki miodu, kilka goździków, ½ szklanki czerwonego, wytrawnego wina, 1 łyżka masła.
Wykonanie: Piersi natrzeć olejem i przyprawą korzenną, solą i pieprzem. Obłożyć świeżym rozmarynem, przykryć talerzem i odstawić na noc do lodówki. Kolejnego dnia wyjąć i obsmażyć najpierw stroną ze skóry, a następnie obrócić na drugą stronę. Następnie wraz z wytopionym tłuszczem przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec ok. 1,5 godz. w temp. 180°C pod przykryciem. Mięso po upieczeniu wyjąć na talerz i odstawić na 10 minut, po czym pokroić na cieniutkie plastry. Suszone owoce zalać wrzątkiem na 10 minut, po czym pokroić je na mniejsze kawałki. Przełożyć na patelnię, zalać wodą, w której się moczyły i gotować 5 minut. Dodać wino, jabłka, goździki, cynamon, miód i dusić, aż wino odparuje, a sos stanie się gęsty. Na koniec dodać łyżkę masła i przyprawić do smaku. Poczekać aż sos zgęstnieje. Gotową, upieczoną pierś podawać na kaszy jaglanej z dodatkiem sosu korzennego.
Polędwiczka w sosie grzybowym
Składniki: 2 polędwice wieprzowe, 2 cebule, 5 ząbków czosnku, sól, pieprz, papryka słodka i ostra, majeranek, olej. Składniki na sos grzybowy: 500 g pieczarek, 10 suszonych grzybów, 1 cebula, 2 łyżki masła klarowanego, 2 ząbki czosnku, pęczek świeżego koperku, ½ szklanki słodkiej śmietanki 30%, 1 szklanka bulionu.
Wykonanie: Mięso najlepiej zamarynować dzień wcześniej, natrzeć je przyprawami, olejem, obłożyć plastrami czosnku i cebuli. Kolejnego dnia przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec ok. 1 godziny w temp. 180°C. Wyjąć i odstawić na 10 minut, aby przestygło (lepiej się kroi). Grzyby zalać 1 szklanką wrzątku i odstawić na 20 minut. Na maśle zeszklić posiekaną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodać posiekane pieczarki i dusić. Zalać bulionem i gotować. Grzyby, jeśli trzeba, pokroić na mniejsze kawałki i dodać wraz z wodą do gotujących się pieczarek. Całość gotować ok. 25 minut. Na koniec wlać śmietanę oraz dodać posiekany koperek. Doprawić do smaku. Polędwiczkę pokroić na mniejsze kawałki i podawać ją z sosem grzybowym i kluskami śląskimi.
Kacze udka w sosie żurawinowym
Składniki: 4 udka kacze, olej, 2 łyżki masła, sól, pieprz, słodka papryka, majeranek, 2 gruszki, świeży rozmaryn. Składniki na sos żurawinowy: 1 szklanka świeżej lub mrożonej żurawiny, 1 szklanka czerwonego, wytrawnego wina, kilka goździków, szczypta cynamonu.
Składniki na purée ziemniaczane: ok. 8 ziemniaków, 2 łyżki masła, 5 łyżek mleka, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.
Wykonanie: Udka najlepiej zamarynować dzień wcześniej. Posypać je solą, pieprzem, papryką, majerankiem, posiekanym rozmarynem i natrzeć olejem. Żurawinę zalać winem, dodać goździki, całość gotować na małym ogniu, aż wino się zredukuje. Dodać goździki i cynamon. Podgrzewać na wolnym ogniu – żurawina szybko zacznie pękać. Gotować aż zgęstnieje. Gruszki przekroić na pół i usunąć gniazda. Udka ułożyć w żaroodpornym naczyniu z gruszkami i piec ok. dwie godziny w temp. 160°C. Ziemniaki ugotować do miękkości i utłuc. Mleko podgrzać z masłem. Dodać do ziemniaków. Doprawić je solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Mięso podawać z sosem żurawinowym i purée z ziemniaków.