Telewizja otępia, ale surfowanie po Internecie to już plusy dla umysłu osoby starszej
Naukowcy dostrzegli, że wśród Brytyjczyków w podeszłym wieku więcej czasu spędzonego przed telewizorem szło w parze z częściej stwierdzaną demencją, czyli otępieniem. Natomiast odwrotny wzorzec zaobserwowano, kiedy seniorzy korzystali z komputera.
Eksperci zaznaczają, że nie oznacza to zależności wprost, czyli tego, że oglądanie telewizji wywołuje demencję, a korzystanie z komputera i surfowanie po Internecie zapobiega jej. Ale badania wyraźnie wskazują, że w zapobieganiu otępieniu znaczenie ma utrzymywanie w sprawności i ciała, i mózgu, jak powiedział kierujący badaniami David Reichlen, profesor University of Southern California w Los Angeles.
Seniorze, ruszaj się, a Twój umysł pozostanie sprawny
Siedzenie na kanapie przed telewizorem to mniej ruchu. A ten wyraźnie wspiera zachowanie sprawności mózgu. Wciąż niewiele jest badań zajmujących się tą kwestią, ale niektóre z nich wskazują, że osoby starsze prowadzące raczej siedzący tryb życia obserwują u siebie szybszą utratę pamięci i sprawności myślenia niż te, które się ruszają.
Ale, jak mówi profesor Reichlen, można siedzieć, a jednak pozostać umysłowo aktywnym. O co chodzi w takim razie z tą telewizją? Jej oglądanie to rozrywka „bierna”, wymagająca mniej umysłowego zaangażowania. Takiego natomiast wymaga czytanie albo używanie komputera.
W badaniach użyto informacji medycznych o 500 tys. dorosłych Brytyjczyków. Badacze koncentrowali się na 146 tys. uczestników w wieku 60 lat i więcej, którzy nie wykazywali oznak demencji. Uczestnicy deklarowali swoje nawyki dotyczące spędzania wolnego czasu. W ciągu 12 lat u 3,5 tys. uczestników wykryto demencję. I następującą zależność – każda godzina więcej spędzona w ciągu dnia przed telewizorem to o 24% wyższe ryzyko demencji.
Karolina Kasperek
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 36/2022 na str. 64. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.