StoryEditorWiadomości rolnicze

Siódme poty? Dla niektórych to codzienność

18.07.2016., 14:07h
Nadmierne pocenie się dotyczy ponad 3% ludzkiej populacji. Boryka się z nią około 220 mln ludzi na całym świecie. Z badań wynika, że większość z nas mokrych plam pod pachami wstydzi się bardziej niż trądziku czy otyłości.

Pot służy wychładzaniu ciała i chroni je przed przegrzaniem. Na całym ciele mamy dwa miliony, a niektórzy z nas nawet pięć milionów gruczołów potowych. Kiedy pracują prawidłowo, potrafimy wyprodukować nawet cztery litry potu w ciągu godziny. Wszystkie nasze gruczoły potowe aktywowane są przez impulsy nerwowe. Bodźcem, który je wzbudza, mogą być informacje płynące z mózgu o tym, że ciało jest za ciepłe, hormony, emocje i aktywność fizyczna lub ćwiczenia. Pot – wbrew obiegowej opinii – nie składa się z toksyn. Pot to w 99% woda, a reszta to trochę węglowodanów, soli, białka i mocznika.

W chorobie i w leczeniu
Ogromna większość gruczołów koncentruje się w podeszwach stóp, wewnętrznej stronie dłoni, na czole, policzkach i oczywiście – pod pachami. Pewna ich grupa zwie się apokrynowymi. Znajdują się m.in. pod pachami oraz w okolicy genitaliów i wydzielają gęstą substancję, która w połączeniu z bakteriami znajdującymi się na skórze tworzy charakterystyczny zapach. Jednak większość naszych gruczołów potowych to tzw. gruczoły ekrynowe. Wydzielają bezzapachową ciecz. To one są nadaktywne w nadmiernej potliwości.

Cały artykuł przeczytacie Państwo w podwójnym numerze 30-31/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 02:37