Właścicielka Rancza Laszki, a znana szerzej widzom dzięki udziałowi w programie stacji Fokus TV „Rolnicy. Podlasie”, Emilia Korolczuk w ostatnich dniach zamieściła na swoim kanale na YouTubie „Ranczo Laszki” filmik, na którym pokazuje jak wykonać przepyszny sok z pędów sosny. W celu zebrania składników Emilka wybrała się do lasu. Nagranie rolniczki powstało w maju, jeszcze przed porodem.
Syrop z pędów sosny to naturalny antybiotyk
Syrop z pędów sosny to naturalny i dobry lek na przeziębienie i grypę oraz ich objawy, takie jak: kaszel, chrypa, ból gardła, katar czy dreszcze. Idealnie sprawdzi się w czasie jesienno-zimowego spadku odporności i osłabienia. Syrop jest naturalnym antybiotykiem, wykazuje naturalne właściwości wykrztuśne, bakteriobójcze, odkażające. Jest także bogaty w substancje przeciwutleniające, flawonoidy, witaminę C.
Co prawda teraz już jest nieco za późno, ponieważ najlepszą porą na zbiór młodych pędów sosny jest przełom kwietnia i maja. W tym okresie pędy sosny są najbogatsze w pożądane przez nas składniki. Mimo tego przepis i wykonanie warto znać.
Jak zbierać pędy sosny?
Najwięcej soku zawierają pędy jasnozielone, miękkie o długości ok 10-12 cm. Obleczone są wtedy brązową, lepką otoczka, która jest znakiem rozpoznawczym świadczącą o zasobności pędów w sok.
Przy zbiorze należy uważać na żywicę, aby się nią nie pobrudzić, gdyż jest ona ciężka do usunięcia. Należy wybierać soczyste pędy z pobocznych odrostów, najlepiej z kilku drzew.
Za to w czerwcu warto zbierać młode szyszki, których pozyskanie jest mniej szkodliwe dla drzewa.
Jakich składników potrzebujemy?
W zależności od ilości zebranych pędów – dobrać do tego liczbę np. 1l słojów, cukier i woda.
- Przed użyciem świeże pędy warto umyć delikatnie pod bieżącą wodą, a potem pokroić na małe kawałki, ewentualnie rozgnieść tłuczkiem. Te czynności mają za zadanie przyśpieszyć wypuszczanie soków. Jeżeli stosujemy szyszki, kroimy je na plastry.
- Do słoików należy włożyć warstwowo naprzemiennie po 3 cm pokrojonych pędów i przesypywać warstwą cukru. A na końcu zalać wodą.
- Tak gotową miksturę dokładnie zakręcić i postawić w nasłonecznionym miejscu na 1-3 tygodnie. Od czasu do czasu przemieszać i ugnieść oraz pilnować czy nie pleśnieje. Po tym czasie, kiedy już syrop się dobrze naciągnie, przelać do mniejszych, wyparzonych słoików. Nie wymaga pasteryzowania.
- Gotowy syrop należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu nawet przez dłuższy okres czasu.
Może być stosowany w leczeniu dolegliwości w czasie przeziębienia albo prewencyjnie każdego dnia. Dla dorosłych optymalna dawka to 2-3 łyżki na dzień, a dla dzieci 3 łyżeczki dziennie.
Odradza się stosowanie syropu przez alergików, cukrzyków czy astmatyków. Warto też skonsultować się z lekarzem, jeżeli wolimy podeprzeć się opinią specjalisty.
Czy syrop z pędów sosny smakuje wszystkim?
- Słyszałam nawet opinię, że pachnie jak domestos o zapachu leśnym – podsumowuje rolniczka i dodaje, że specyfik zachowuje swoje korzystne wartości nawet latami, choć tak naprawdę ciężko potwierdzić, że to prawda.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay