Co dzień udowadniają, że doświadczeniem i poziomem wyszkolenia nie ustępują zawodowcom i można na nich polegać w każdej sytuacji zagrożenia.
Ochotnicza Straż Pożarna Aleksandrów Łódzki rokrocznie zdobywa nagrody i wyróżnienia, także rangi ogólnopolskiej. W ubiegłym roku druhowie z tej jednostki wyjeżdżali do akcji 521 razy. W rankingu wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych jednostek OSP z całego kraju OSP Aleksandrów Łódzki zajęła już po raz drugi 5. miejsce. Jednostka powstała w 1903 r. Od 1995 r. funkcjonuje w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zrzesza 178 ochotników i szkoli nowe kadry, bowiem pochwalić się może 25-osobową młodzieżową drużyną pożarniczą, która odnosi sukcesy na zawodach sportowo-pożarniczych. W 2006 r. powołano tam grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą (GPR), w skład której wchodzi trzech instruktorów opiekujących się trzema wyszkolonymi psami.
W OSP Aleksandrów Łódzki działa też 35-osobowa jednostka operacyjno-techniczna złożona z ratowników przeszkolonych z zakresu ratownictwa medycznego i technicznego, dowódców OSP i operatorów specjalistycznego sprzętu. Na terenie gminy Aleksandrów Łódzki jest lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W strażnicy od 1906 r. działa również 30-osobowa orkiestra dęta i grupa mażoretek zrzeszającą 45 dziewcząt. Prężnie działającymi jednostkami OSP pochwalić się też może niemal każde sołectwo w gminie. Wśród druhów w ich szeregach znaleźć można również posłów, samorządowców, przedstawicieli lokalnych władz od szczebla gminnego aż po wojewódzki. Dlaczego? Jak tłumaczą szeregowi druhowie, przynależność do tutejszych jednostek jest również dla lokalnych społeczności wyrazem zaufania i nobilitacji, o którą warto zabiegać.
Większość z jednostek w gminie Aleksandrów Łódzki poszczycić się może niemal stuletnią tradycją, a niektóre nawet dłuższą. Jedną z nich jest OSP w Prawęcicach, która była gospodarzem tegorocznych gminnych obchodów Strażackiego Święta, jakie miały miejsce 12 maja. Jednostka ta za niespełna 2 lata świętować będzie jubileusz swej wiekowej działalności. Obok OSP w Bełdowie i w Krzywej Wsi jest jedną z najstarszych w gminie. Jednostka ta zrzesza 38 druhów i specjalizuje się w ratownictwie drogowym oraz w walce z pożarami. Strażacy z Prawęcic mają do dyspozycji dwa wozy bojowe: średni wóz ratowniczo-pożarniczy iveco, oraz volkswagena busa wyposażonego w sprzęt do ratowania ofiar wypadków drogowych. Ochotnicy z Prawęcic biorą w ciągu roku udział średnio w 40 akcjach. Dwunastu druhów przeszło kursy udzielania pomocy medycznej, 8 ma uprawnienia kierowców, są również operatorzy fachowego sprzętu. Obecną strażnicę oddano do użytku w 1985 r. Stanowi nie tylko siedzibę strażaków, ale i centrum życia społecznego i kulturalnego wsi, którego ochotnicy są czynnymi organizatorami i animatorami.
Obchody strażackiego święta rozpoczęły się od okolicznościowej mszy św. w kościele parafialnym w Bełdowie. Potem uczestnicy przemaszerowali krajową drogą nr 72 na plac przed remizą OSP w Prawęcicach. Tam przyszedł czas na oficjalne przemówienia i uhonorowanie najbardziej zasłużonych strażaków. Prezydium Zarządu Głównego OSP RP przyznało odznaczenia aż 8 druhom z gminy. Pięciu z nich to strażacy reprezentujący OSP w Prawęcicach. Udekorował ich członek Zarządu Głównego ZOSP Józef Dziemdziela. Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał Tadeusz Pietras (OSP Prawęcice), Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa przyznano Janowi Kacprzakowi (OSP Prawęcice), dwa srebrne – Dariuszowi Górniakowi i Waldemarowi Bednarkowi (obaj z OSP Prawęcice). Trzy Brązowe Odznaki Związku za Zasługi dla Pożarnictwa znalazły się na mundurach Mariusza Grzelaka (OSP Prawęcice), Grzegorza Walczaka (OSP Krzywa Wieś) i Adama Walczaka (OSP Krzywa Wieś). Odznaka Wzorowego Strażaka trafiła do Rafała Młynarczyka (OSP Krzywa Wieś). gt