Wspólna inicjatywa integrującej się społeczności
Po zakończeniu II wojny światowej, gdy administracja polska rozpoczęła wysiedlenia Niemców zamieszkujących tereny zachodnie Ziem Odzyskanych, do Dzikowca zaczęli napływać Polacy z centralnej części kraju oraz przesiedleńcy z Kresów, to właśnie wtedy w integrującej się społeczności narodziła się inicjatywa obywatelska stworzenia dobra wspólnego, jakim jest ochotnicza straż pożarna.
Pierwszym prezesem (wówczas komendantem) wybranym na zebraniu inaugurującym powstania jednostki został dh Franciszek Łoś. Jego kadencja nie trwała jednak długo, a na stanowisku zastąpił go dh Wojciech Chamielec.
– W grudniu 1945 roku podjęto pierwsze rozmowy na temat utworzenia w naszej wsi jednostki OSP – mówi prezes Henryk Srokowski. – 27 stycznia 1946 roku w Knurowie – dzisiejszym Dzikowcu, odbyło się pierwsze zebranie OSP. Uczestniczyło w nim 21 członków zwyczajnych oraz 6 wspierających.
Druh Henryk Srokowski swoją „strażacką” przygodę rozpoczął w wieku dwunastu lat, kiedy to wstąpił do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w OSP Dzikowiec. Wówczas w jednostce służyli już jego ojciec ...