StoryEditorWiadomości rolnicze

Sztandar połączył sołtysów z powiatu poznańskiego

17.11.2014., 14:11h
Sztandar sołtysów powiatu poznańskiego, to druga powiatowa chorągiew sołtysów województwa. Pierwsza należy do władz sołeckich powiatu kępińskiego.  

Głównym pomysłodawcą wykonania sztandaru był Marian Czekalski, sołtys wsi Zakrzewo i prezes Gminnego Koła Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego w Dopiewie. Jak podkreśla Zbigniew Tomaszewski, prezes zarządu powiatowego Poznańskiego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, to właśnie dzięki determinacji Czekalskiego sołtysi zyskali wyjątkowy atrybut jednoczący lokalnych społeczników.

– Jako radny Powiatu w Poznaniu i jednocześnie reprezentant sołtysów gminy Kórnik, umieściłem na sztandarze herb powiatu poznańskiego za zgodą Zarządu Powiatu w Poznaniu po odpowiedniej uchwale, a Matkę Bożą Różańcową z Kórnika z wdzięczności dla społeczności kórnickiej za wszystko, co do tej pory otrzymałem. W najbliższym czasie planuję wystąpić z pismem do Stanisława Gądeckiego, arcybiskupa poznańskiego, o mianowanie proboszcza z Kórnika Grzegorza Zbączyniaka kapelanem sołtysów naszego powiatu – informuje Zbigniew Tomaszewski.

Uroczyste poświęcenie sztandaru nastąpiło 6 listopada 2014 r. podczas mszy świętej w parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku. W trakcie ceremonii odbyło się również symboliczne przybicie tabliczek do drzewca sztandaru. Na tabliczkach zostały wymienione wszystkie instytucje i osoby prywatne, które współfinansowały koszty tego przedsięwzięcia. 

Podczas nabożeństwa nie zabrakło słów uznania dla osób pełniących funkcję sołtysów. Podkreślano, że ich działalność nie należy do łatwych, gdyż bardzo często narażeni są na krytykę mieszkańców czy lokalnych władz, które sprawują nadzór nad działalnością sołectwa. Gospodarz wsi bardzo często musi godzić miejscowe interesy z interesem gminy. Do nich również należy dbanie o lokalny patriotyzm i tradycję. Sztandar ten ma być dla nich drogowskazem ku lepszej przyszłości, a w trudnych chwilach dawać siłę do pokonania różnych trudności.

Po części oficjalnej odbył się koncert pieśni patriotycznych, które wykonał chór seniorów „Melodia” z Pobiedzisk. 

– Sztandar to symbol. Dla wszystkich katolików rzecz święta, która według mnie, skonsoliduje sołtysów powiatu poznańskiego – mówi Jerzy Rozmiarek, sołtys wsi Czmoń.

Podobnego zdania jest też sołtyska wsi Runowo.

– Moim zdaniem, ten sztandar rozpoczął już swoje dzieło. Podczas uroczystości poświęcenia połączył ludzi patriotycznie i duchowo. Mam nadzieję, że zmniejszy się między sołtysami rywalizacja, a zwiększy budująca integracja. Przypomniały mi się moje szkolne lata, kiedy śpiewaliśmy w szkole podczas apelów pieśni patriotyczne. Dziś już bardzo często niestety nie znają ich już nasi wnukowie – mówi Iwona Cupryjak.

Przez najbliższe pół roku sztandar będzie stacjonował u sołtysów w gminie Dopiewo. W planach jest jego systematyczne przekazywanie gospodarzom wsi pozostałych sołectw w powiecie poznańskim.

Sztandar z herbem powiatu poznańskiego, na którym pojawiają się postacie świętych Piotra i Pawła, ma przede wszystkim symbolizować samorządność. Po drugiej stronie został wyhaftowany wizerunek Matki Bożej Różańcowej z Kórnika, patronki wszystkich sołtysów powiatu poznańskiego. 

 

Ewelina Hahnel

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 09:23