Jak rozpoznać krwawnik pospolity?
Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) to bylina lub krzewinka z rodziny astrowatych, która występuje pospolicie w prawie całej Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej. Roślina osiągaj ok. 80 cm wysokości, ma delikatne owłosioną łodygę i drobne, podwójne lub potrójne liście. Kwiaty i owoce są białawe. W początkowym okresie rozwoju tworzy gęstą rozetę pierzastych liści złożonych z wielu lancetowatych listków, a potem silnie się rozrasta.
Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany oraz ziele.
Co należy wiedzieć o krwawniku?
Ze względu na bardzo bogaty skład uznawana jest za uniwersalny środek leczniczy, stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjnych, żółciotwórczych, przeciwzapalnych, przeciwkrwotocznych, bakteriostatycznych i wiatropędnych.
Ziele krwawnika zawiera między innymi:
- olejek eteryczny (w jego skład wchodzą: kamfora, azuleny, cyneol),
- garbniki,
- flawonoidy,
- cholina,
- witaminy A, C, K,
- żywice,
- sole mineralne,
- kwas salicylowy,
- kwas mrówkowy,
- kwas octowy.
Mimo tego, spożywanie surowego, nieprzetworzonego krwawnika może spowodować zatrucia objawiające się bólem głowy, oszołomieniem, wysypką. Niekiedy bywa trujący także dla zwierząt.
Dlatego tak ważne jest, aby krwawnik był stosowany tylko w postaci odpowiednio przygotowanej i według zaleceń.
Jak działa krwawnik?
Krwawnik wykazuje działania:
- rozkurczowe,
- pobudza wydzielania soków trawiennych,
- przeciwzapalne,
- moczopędne,
- przeciwartretyczne,
- odkażające,
- hamujące krwawienie.
Przy jakich dolegliwościach sięgać po ziele krwawnika?
- Napary stosuje się głównie przy różnego rodzaju schorzeniach przewodu pokarmowego, np. nieżytach i stanach zapalnych, wrzodach żołądka, niestrawnościach, przewlekłych zaparciach, wzdęciach czy nudnościach.
- Substancje goryczkowe pobudzają apetyt u osób z zaburzeniami łaknienia.
- Jest polecany kobietom z nieregularnymi bądź/i bolesnymi miesiączkami.
- Sprawdzi się jako zioło stosowane zewnętrznie na skórę i błony śluzowe, szczególnie przy stanach zapalnych i trudno gojących się ranach.
- Krwawnik jest dobry dla osób zmagających się z hemoroidami - w formie nasiadówek, które mają wspomóc proces leczenia żylaków odbytu.
- Sprawdza się jako płukanki przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Wykorzystanie krwawnika w kosmetyce
Poprawia wygląd skóry, zmniejsza pory i zmarszczki. Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu trądziku, stanów zapalnych skóry lub nawet owrzodzeń. Działa hamująco na rozwój bakterii na powierzchni skóry.
Dlatego też krwawnik jest składnikiem kosmetyków dla skóry wrażliwej, tłustej i ze skłonnością do trądziku, a także dojrzałej.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay