Tegoroczna, już trzecia, edycja konkursu odbyła się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz patronatem medialnym Telewizji Polskiej TVP i Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Partnerami oraz Sponsorami konkursu są KRIR, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW.
W III edycji wpłynęło 15 zgłoszeń
Spośród 15 zgłoszeń, które wpłynęły do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), decyzją Jury konkursu na podium znalazły się:
- I miejsce – Jolanta Wielgat z województwa podlaskiego, prowadząca ekologiczne gospodarstwo specjalizujące się w uprawie kwiatów oraz sadzonek warzyw i ziół,
- II miejsce – Monika Lasoń z województwa łódzkiego, zajmująca się hodowlą kóz i produkcją serów,
- III miejsce – Bożena Jaszczowska z województwa zachodniopomorskiego prowadząca gospodarstwo ekologiczne.
Laureatkami Konkursu na szczeblu wojewódzkim zostały:
- Monika Bankiewicz ( woj. mazowieckie),
- Danuta Jabłońska (woj. kujawsko-pomorskie),
- Ilona Michalak (woj. wielkopolskie),
- Anna Miszkiel (woj. podlaskie ),
- Katarzyna Romaniec (woj. zachodniopomorskie),
- Anna Rydzkowska (woj. zachodniopomorskie,)
- Małgorzata Wojtach (woj. podlaskie).
Wszystkie uczestniczki otrzymały honorowe odznaczenia Krajowej Rady Izb Rolniczych „Zasłużony dla samorządu rolniczego”.
Konkurs na innowacyjną rolniczkę odbywa się co 2 lata
Zwyciężczynie konkursu na szczeblu krajowym wezmą udział w konkursie europejskim, który jest organizowany co dwa lata przez Komitet COPA-COGECA w Brukseli. Jego najbliższa edycja odbędzie się w drugiej połowie 2022 roku.
Warto dodać, że w roku 2018 konkurs europejski wygrało nominowane przez Krajową Radę Izb Rolniczych Gospodarstwo Rybackie Pani Magdaleny Węgiel "Pstrąg Ojcowski", które zajmuje się projektem z zakresu akwakultury, pt. „Pstrąg Ojcowski”, przywracającym hodowlę pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. unsplash