OSP Wilczopole powstała w 1928 r. Jednostkę zakładali: P. Mordel, W. Piechura, J. Mielnik, B. Tkaczyk, H. Chrząstowski, S. Kołtys, S. Krzywicki, J. Paździor, S. Kocemba i J. Gustaw. – Jesteśmy jedną ze starszych jednostek w powiecie lubelskim. W przyszłym roku świętujemy 90-lecie – mówi Tomasz Gorzel z OSP Wilczopole, także wiceprezes zarządu gminnego.
Spełnione marzenie
OSP Wilczopole liczy obecnie 40 druhów, 24 z nich ma uprawnienia do brania udziału w akcjach. Dwóch kończy szkolenia, więc w najbliższych tygodniach prawdopodobnie będzie ich 26. Co ciekawe, w składzie tej OSP nie ma ani jednego strażaka zawodowego. Jest za to biorąca udział w większości akcji strażaczka.
– Niewiele osób zdaje sobie np. sprawę, jak często wyjeżdżamy na interwencje do Lublina – mówi Magdalena Lecka
Nie chciała być tylko malowanym strażakiem. Przeszła badania lekarskie, zdała testy, ukończyła szkolenia. Jako jedyna z tej OSP zaliczyła komorę dymową. – Zmieniły się przepisy i teraz ten test jest obowiązkowy – tłumaczy.
Pani Magdalena nie zamierza poprzestać na kursie podstawowym. Ma już uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. – Wiadomo: badania, psycholog. Ale także kurs doskonalenia technik jazdy – opowiada.
A wyjazdów jest coraz więcej. – Tylko w tym roku mieliśmy ponad 20 zdarzeń. Z roku na rok jest ich więcej. Najczęściej interweniujemy na terenie pobliskiego Lublina – mówi Tomasz Gorzel. – W marcu tego roku tylko jednego dnia po wichurze mieliśmy aż osiem interwencji w Lublinie.
e-remiza
W szybszym wyjeździe na akcje i lepszym przepływie informacji bardzo pomaga nowoczesny system powiadamiania e-Remiza.pl. OSP Wilczopole to druga jednostka w powiecie, która go wprowadziła i używa. – Na dwóch dużych ekranach w remizie w momencie alarmu z PSP wyświetlają się najważniejsze informacje. Czyli miejsce zdarzenia, jego dokładny opis, lista strażaków, którzy potwierdzili udział w akcji i ich aktualna odległość od remizy. Do tego trasa dojazdu na miejsce. W obu samochodach są tablety, na których widzimy te same informacje, a każdy strażak ma w telefonie odpowiednią aplikację z GPS. System jest połączony z miejskim stanowiskiem kierowania, które ma na bieżąco informacje zwrotne. Testujemy go od kilku miesięcy i jesteśmy bardzo zadowoleni. Udało się nam dzięki niemu skrócić średni czas wyjazdu na akcję z 4 do 3 minut – opowiada Tomasz Gorzel. – Polecamy system innym jednostkom oraz zapraszamy do nas, jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak działa w praktyce.
– Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak system e-remiza działa w praktyce, zapraszamy do nas – mówi Tomasz Gorzel
Jednostka korzysta z parterowej strażnicy, w której znajdują się dwa stanowiska dla pojazdów i świetlica środowiskowa. W ciągu kilku najbliższych lat planowana jest nadbudowa budynku (znajdą się tam pomieszczenia socjalne) a także przystosowanie remizy do stacjonowania w niej trzeciego pojazdu.
– Jest zapewnione finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego i z Urzędu Gminy Glusk. Czekamy na ogłoszenie przetargu na zakup 43 pojazdów dla całego województwa, jeden z nich trafi do naszej OSP – mówi Tomasz Gorzel. – Planujemy, żeby był wyposażony w pełną armaturę, działka pianowo-wodne, zbiornik wody na 3,5 tys. litrów, dodatkowe aparaty ochrony dróg oddechowych, zestaw hydrauliczny. To na początek powinno wystarczyć.
Za rok święto
W 2013 r. w ramach OSP powołana została Jednostka Operacyjno-Techniczna. Dwa lata później OSP Wilczopole została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że jednostka może brać udział w akcjach na terenie całego województwa lubelskiego, a w razie konieczności na terenie całego kraju.
Pożar budynku mieszkalno-gospodarczego
– Z okazji przyszłorocznego jubileuszu odbędzie się m.in. akt nadania nowego sztandaru. Ten, który mamy obecnie jest z 1980 roku – mówi Tomasz Gorzel.
Krzysztof Janisławski