Kilka gałązek jodły, szyszki świerku, sztuczne srebrne uzupełnienia i efekt osiągniętyMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorTradycja

Wieniec adwentowy ze skarbów ogrodu. Jak go zrobić?

15.12.2024., 08:00h

Zwyczaj dekorowania domów na czas adwentu zagościł u nas na dobre. Warto wykorzystać skarby, które oferuje ogród, by stworzyć niepowtarzalną atmosferę i przygotować oryginalną dekorację. I co ważne – możemy zaangażować w to dzieci.

image
Dzieci z przyjemnością się zaangażują w prace przy stroikach, np. z wykorzystaniem szyszek sosny i świerku
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Czego symbolem jest wieniec adwentowy?

Wieniec adwentowy jest symbolem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i stanowi również pierwszą ozdobę towarzyszącą temu wydarzeniu. Ten symbol adwentu, czyli czterech tygodni poprzedzających święta, możemy umieścić na blacie stołu, komodzie, szafce lub w formie wiszącej na drzwiach, ścianie lub oknie – ważne, by był dobrze wyeksponowany. Za jego podstawę mogą posłużyć pędy roślin lub ozdobny drut, by stworzyć lekką, ażurową konstrukcję, która wielkością i kolorystyką będzie zgrana z wnętrzem pokoju lub frontem domu.

Co można wykorzystać do zrobienia wieńca adwentowego?

Do wykonania ozdób przydadzą nam się: gałązki iglaków, czyli sosny, świerków, jałowców, daglezji, jodły lub żywotników, a także długie pędy powojnika, winobluszczu, giętkie, cienkie i długie pędy wierzby, ulistnione gałązki z owocami ogników, owoce dzikiej róży, jemioła, bukszpan, szyszki, słoma, siano, mech, rajskie jabłuszka, fragmenty kory brzozy, jej gałązki lub kawałki drewna brzozowego z korą.

image
Gałązki żywotnika, sosny wejmutki oraz owoce dzikiej róży i kwiatostany traw można układać na misie, ale warto też wykorzystać estetyczny koszyczek
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Do dyspozycji mamy gałązki mahoniu z błyszczącymi listkami, zimozielonych berberysów lub ostrokrzewów i irg, efektowne lampiony miechunek, owocostany czosnków, żołędzie, kasztany, orzechy, zasuszone kwiatostany hortensji czy pędy leszczyny pogiętej. Tyle możemy przynieść z ogrodu lub lasu, ale mamy jeszcze inne elementy dekoracyjne w zasięgu ręki: suszone krążki cytryny, limonki, pomarańczy lub mandarynki, krążki suszonego jabłka z dekoracyjnym gniazdem nasiennym w kształcie gwiazdy, laska cynamonu, gwiazdki anyżu, owoce kumkwatu oraz sznurek konopny lub rafię do mocowania różnych elementów. Ciekawym uzupełnieniem może być fragment tkaniny zgrzebnej (sukna) albo jutowej.

Czym uzupełnić naturalne stroiki?

Zgromadziliśmy wiele ciekawych składników, które wykorzystamy do uplatania stroików, ale warto je uzupełnić kolorową wstążką, szeroką świecą, małymi bombkami lub jakimiś figurkami aniołków, zwierzątek lub bałwanków. Przydadzą się również styropian i gąbka florystyczna. Dziś sklepy oferują ogromne ilości różnych przedmiotów dekoracyjnych.

A może zdecydujesz się na skromny świecznik, który będzie połączeniem kawałka brzozowego drewienka ze strzelistymi świecami?

W krótkim kawałku brzozowego nieokorowanego drewna wywiercamy otwory pasujące średnicą do długich świec albo w takim samym kawałku wywiercamy zagłębienia na świeczki do podgrzewaczy. Te brzozowe świeczniki bardzo ładnie będą wyglądały na podściółce z gałązek jodłowych, dodatkowo ożywione kokardkami bądź ludzikami z drewna.

image
Świecznik w kawałku nieokorowanej brzozy
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Wykorzystajmy szerokie naczynie – mogą to być misa, szeroki zdobny słój lub wysoki i szeroki flakon. Na dnie naczynia układamy gałązki iglaków, na nich ozdoby. Mogą to być szyszki, bombki, fragmenty rafii ułożonej niedbale, kokardki czy inne dostępne elementy. W środku umieszczamy świecę, która kolorystycznie pasuje do reszty. Starajmy się wszystkie ozdoby utrzymywać w jednej gamie kolorystycznej. Taki zestaw będzie bardziej elegancki.

Przeczytaj również:

image
wieś
Jakie kiedyś zdobiono chłopskie chaty na Wigilię?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 08:02