StoryEditorZdrowie

Uważaj na odkażacze do rąk! Mogą być niebezpieczne dla dziecięcych oczu

13.02.2021., 14:02h
Odkażacze do rąk, zwłaszcza te zamontowane w sklepach i bazujące na alkoholu, mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecięcych oczu i powodować ich uszkodzenia. Do takich wniosków doszli lekarze, którzy przeanalizowali dane m.in. z paryskiego szpitala dziecięcego. Zauważyli, że w 2020 roku uszkodzenia oczu u dzieci poniżej 18. roku życia wzrosły aż siedmiokrotnie w stosunku do 2019 roku.

Etanol i isopropyl niebezpieczne dla oczu

Odkażacze składają się głównie z etanolu albo isopropylu, który osiąga stężenia od 60 do nawet 95%. Oba alkohole są toksyczne dla tak wrażliwych struktur, jak oko. Dlatego ekspozycja na nie może prowadzić nawet do ślepoty, wywołując wcześniej wrzód rogówki albo też tzw. topnienie rogówki. Dobrą wieścią jest fakt, że większość przypadków opatrywanych w szpitalach ma charakter łagodny, polegający na bólu oka, swędzeniu, łaskotaniu albo też ostrym zapaleniu i obrzęku. Jednak 6 przypadków na 232 określono jako ciężkie. U dzieci pojawiło ię zapalenie rogówki, a kilkoro dzieci miało poważne jej uszkodzenia. Dzieci narażone były na działanie odkażaczy w galeriach handlowych, restauracjach, kinach, na basenach, w arenach sportowych, ale też tych zamontowanych na otwartych przestrzeniach.

Dlaczego wzrosła liczba dzieci z uszkodzeniami rogówki?

Prowadzący badania dr Gilles Martin, oftalmolog ze szpitala Fundacji Rotszylda w Paryżu, podejrzewa, że główny wpływ na tę sytuację ma fakt, że odkażacze są umieszczane zwykle na wysokości około 90 cm, czyli na poziomie oczu mniejszego dziecka. Rozpylany środek osiada na rogówce dzieci, ale też często jest przez starsze wcierany na rękach, które dziecko zdezynfekowało.

Dlatego specjaliści alarmują, by umieszczać dyspensery środków odkażających niżej, tak by znajdowały się pod linią oczu dzieci. Obok dyspensera powinna też widnieć informacja ostrzegawcza. Nie zawsze bowiem zadziała mechanizm obronny w naszym ciele, jakim jest mrugnięcie ograniczające dostęp szkodliwej substancji do oka. Jeśli będzie jej trochę, zwykle nie spowoduje większego dyskomfortu niż szampon. Ale lekarze ostrzegają, że wystarczy odrobina więcej odkażacza, by spowodować poważne szkody. Dlatego kiedy idziemy do sklepu z mniejszym dzieckiem, odsuńmy je od dyspensera, z którego korzystamy.

Karolina Kasperek
Zdjęcia: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 10:55