W województwie lubuskim nie brakuje kobiet, które odważnie realizują swoje pasje w życiu zawodowym i społecznym. Jest jednak ciągle jeszcze grupa kobiet, która boi się zaryzykować i rozwinąć skrzydła – nie tylko w biznesie.
– Spotykamy się tutaj, aby zmienić mentalność kobiet oraz ich sposób myślenia. Chcemy, żeby panie uwierzyły we własne możliwości. Nasz kongres ma być inspiracją do realizacji własnych zamierzeń i ambicji – mówiły podczas kongresu jego organizatorki Urszula Chudak, Hanna Knaflewska-Walkowiak i Renata Chilarska.
Spółdzielnia socjalna
– Chcesz prowadzić swój biznes? Zachęcamy, załóż spółdzielnię socjalną! Bo wspólnie łatwiej podjąć decyzję. Innym się udało, spróbujcie i Wy. – Marek Kwaśniak i Rafał Wesołowski, animatorzy Ośrodka Wsparcia ekonomii Społecznej Subregionu Zielonogórskiego promowali aktywność zawodową kobiet.
Na co dzień zajmują się m.in. wsparciem grup inicjatywnych chcących prowadzić spółdzielnie. Pomagają również w wypełnianiu wniosków o dopłaty unijne przy zakładaniu własnego biznesu. Podczas kongresu opowiadali historie kobiet z małych miejscowości, które z powodzeniem prowadzą spółdzielnie socjalne. „Miętowy królik” to spółdzielnia, w której pracują kobiety prowadzące warsztaty artystyczne dla dzieci i produkujące m.in. rękodzieła w postaci laleczek.
– Im się udało! Warto spróbować! – przekonywali.
Dyskutowano również na temat walki z wykluczeniem zawodowym i społecznym kobiet, zwłaszcza na terenach wiejskich.
Aspekt zdrowia
Bez zdrowia nie dosięgniemy gwiazd, o których mowa w haśle tegorocznego kongresu. Zapewne dlatego tak dużą jego część poświęcono właśnie tematom zdrowotnym i promującym zdrowy tryb życia.
Amazonki ze Wschowy prowadziły akcję informacyjną na temat profilaktyki raka piersi.
– Apelujemy o inwestowanie we własne zdrowie – namawiała Jolanta Mirkowska, która od 14 lat prowadzi klub amazonek we Wschowie.
Sylwia Krzemińska, wykładowca z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zachęcała do poprawy jakości kobiecego życia. Mówiła o chorobach, które wynikają z postępu cywilizacyjnego i nie dotyczą tylko płci pięknej.
– Coraz mniej się ruszamy. To pierwszy krok do otyłości, nadciśnienia. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak snu to kolejne grzechy, które negatywnie wpływają na stan zdrowia naszego organizmu – mówiła Sylwia Krzemińska.
Pani Sylwia zwróciła również uwagę na wstydliwy dla wielu kobiet problem z nietrzymaniem moczu. Dlaczego to ciągle jeszcze temat tabu? Przekonywała, że to choroba, którą często można wyleczyć. Tylko że lekarz nie jest jasnowidzem i nie podejmie leczenia, jeśli nie dowie się o dolegliwości od pacjentki.
W zdrowym ciele…
Swoje pięć minut miała również blisko sześćdziesięcioletnia Barbara Kwaśniewska, leszczyńska ultramaratonistka, która opowiadała, jak zmieniło się jej życie, od kiedy wsiadła na rower. Jednym z jej największych osiągnięć sportowych było pokonanie 1008 km trasy na rowerze w ciągu 70 godzin. Życie zaczyna się po pięćdziesiątce. Pani Barbara jest tego żywym przykładem.
– Wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy dostałam nowy rower w prezencie od rodziny – mówi Barbara Kwaśniewska, która ma na swoim koncie przejechane 24 maratony i zdobyty Puchar Polski.
W programie kongresu znalazł się także entuzjastycznie przyjęty przez kongresowiczki wykład Grażyny Dobroń – dziennikarki Radiowej Trójki – pt. „Od chaosu do równowagi”.
Opowiadała m.in. o lęku, który wypełnia po brzegi dzisiejsze życie każdego człowieka. Boimy się o rodzinę, zdrowie, stan konta… Ten lęk i ciągły stres to najwięksi wrogowie naszych czasów. Jak z nimi walczyć? Mówiła również o tym, jak niezwykle istotny wpływ na nasze samopoczucie ma to, czym się odżywiamy na co dzień. Podpowiadała, co wyeliminować z diety, a na co zwrócić większą uwagę, np. proponowała rezygnację z makaronu na rzecz kaszy gryczanej i jaglanej oraz zastąpienie pieczywa pszennego żytnim.
Na równi z każdym
Podczas kongresu panowała bardzo przyjazna atmosfera. Z każdą z prelegentek i prelegentów można było wymienić się doświadczeniami w kuluarach. Kongresowiczki zatańczyły wraz z członkiniami Stowarzyszenia „Szansa” z Głogowa taniec przeciwko przemocy. Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, wzięła udział w akcji sadzenia Dębów wolności. Dęby to symbol siły i długowieczności. Sadzone są w różnych miejscach Polski, m.in. związanych z odzyskaniem wolności czy ważnych dla lokalnej społeczności. Całość uświetnił koncert trzech niesamowitych tenorów solistów z Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Ewelina Hahnel