StoryEditorWiadomości rolnicze

Wiekowe doświadczenie i młodzieńczy zapał w Dłutowie

05.10.2015., 13:10h
Ochotnicza Straż Pożarna z Dłutowa świętowała niedawno stulecie istnienia. Trudno jednak w niej dostrzec cokolwiek z leciwej staruszki. 

Mimo wiekowej historii wciąż jest bowiem młoda duchem dzięki swoim druhom. Zapału do pracy i ofiarności w służbie mają tyle samo co ich dzielni poprzednicy przed stuleciem. Jednostkę w 1914 r. założyli sami mieszkańcy z inicjatywy proboszcza miejscowej parafii i z jego pomocą. Również miejscowa społeczność zapewniła bojowe wyposażenie pierwszej drużyny strażaków. Tworzyło ją 18 druhów zorganizowanych i wyszkolonych w trzech sekcjach: toporników, sikawkowych i wodniaków, czyli odpowiedzialnych za napełnianie i transport beczki z wodą w czasie akcji. Prężny rozwój wstrzymała I wojna światowa, na czas której działalność jednostki zawieszono. Większość młodych druhów powołano w szeregi rosyjskiej armii. Po zakończeniu działań wojennych nadeszła jednak długo wyczekiwana niepodległość, a dłutowska OSP rozkwitła. W dwudziestoleciu międzywojennym druhowie z Dłutowa często stawiani byli w okolicy za wzór doskonałego wyszkolenia. Brali udział w zawodach strażackich na szczeblu powiatu łaskiego i wyścigach strażackich zaprzęgów konnych. Nieraz stawali na podium. 

Lata prosperity przerwała jednak kolejna wojna, która boleśnie uszczupliła szeregi ochotników i spowodowała niepowetowane straty w wyposażeniu jednostki. Mimo to szybko reaktywowano jej działalność i krok po kroku strażnicy przywracano dawną świetność. Ukoronowaniem tej długiej drogi była budowa nowej siedziby w 1988 r. Dzięki wsparciu mieszkańców i okolicznych zakładów pracy nową remizę otwarto dziesięć lat później. W 2004 r. OSP Dłutów włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nowe zadania wymagały jednak znacznych nakładów na należyte wyposażenie druhów. Dzięki własnym staraniom i środkom oraz dotacjom unijnym, gminnym i z WFOŚiGW jednostka dysponuje obecnie dwoma nowoczesnymi wozami bojowymi. 

Drużyna liczy 32 członków. Jubileuszowe obchody dały okazję do uhonorowania najbardziej zasłużonych z ich grona. 

Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono: Tadeusza Kielara, Andrzeja Witkowskiego oraz Lucjana Borowiec­kiego. Srebrne Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Jan Górecki i Mieczysław Agata, zaś brązowe medale znalazły się na mundurach druhów: Krzysztofa Jędrysa, Michała Kowalczyka, Krzysztofa Jarończyka, Mariusza Masłowskiego, Patryka Witkowskiego oraz Przemysława Gajdy. 

Brązowym Krzyżem Zasługi za Działalność na Rzecz Ochrony Przeciwpożarowej uhonorowano Jana Rybaka, Andrzeja Witkowskiego i Piotra Mosińskiego. Złotym Znakiem Związku odznaczono Bronisława Misiewicza, zaś Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza wójt Grażynę Maślankę-Olczyk i Jana Rybaka.

 

Kamil Stelmach, Krystian Kruszek, Damian Lesień, Krzysztof Bukowiecki, Dawid Cieślak, Damian Kandyba, Daniel Bukowiecki i Dawid Raźniewski otrzymali odznaki wzorowego strażaka. gt

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 14:47