Badania na ponad 125 tys. Amerykanów dowiodły, że ludzie z najwyższym poziomem spożycia witaminy A obniżyli ryzyko płaskonabłonkowego raka skóry aż o 15%. Większość spożywanej przez nich witaminy A pochodziła z diety. Średni wiek badanych wynosił około 50 lat. Ci, u których zarejestrowano większe stężenia witaminy A w organizmie, to raczej starsi niż młodsi. Ale też ci, którzy ćwiczyli więcej, za to w ich diecie mniej było kofeiny i alkoholu.
– To kolejny dowód na to, że dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Witamina A pochodzenia roślinnego jest bezpieczna – powiedział Eunyoung Cho, autor badań.
Które produkty są bogate w witaminę A?
Do zdrowych źródeł witaminy A należą m.in. słodkie ziemniaki, melon kantelupa, marchew, soczewica, groch czarnooki, słodka czerwona papryka, brokuły, szpinak, przetwory mleczne i wątróbka.
Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach. A to oznacza, że gromadzi się w komórkach tłuszczowych. Ale kiedy spożywana jest w bardzo dużych ilościach – jak to się dzieje często, kiedy przyjmujemy ją w formie suplementów – łatwo, niestety, osiągnąć niezdrowe i niebezpieczne jej stężenie w organizmie. Dorośli powinni spożywać jej nie więcej niż 10 000 jednostek dziennie. Za duże stężenie witaminy A zwiększa wyraźnie ryzyko osteoporozy i złamań biodra.
Karolina Kasperek