StoryEditorZdrowie

Wyrostek robaczkowy – potrzebny, choć czasem zagraża

14.12.2018., 17:12h
Idą święta, znów zasiądziemy do stołu. A niektórzy sporo skonsumują jeszcze w kuchni – wszystkim nam znana jest przecież instytucja podjadacza. A i ci, którzy kucharzą, muszą przecież nieustannie coś próbować. A z mieszania wielu potraw może wyjść albo udany posiłek, albo – niestety – niestrawność. Takich objawów podczas świąt, i tuż przed nimi, będzie z pewnością więcej. Ale dziś chcemy przyjrzeć się wyjątkowemu rodzajowi niestrawności. Takiemu, z którym nie można zwlekać ani go lekceważyć, czyli zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Po co nam wyrostek robaczkowy?

Po co nam w ogóle ten wyrostek? Przez lata uczono nas, zwykłych śmiertelników, i lekarzy także, że to taka trochę niepotrzebna część przewodu pokarmowego. Taka pozostałość po rozwoju ewolucyjnym, czyli ludzi jako gatunku. Jest taką małą torebką wystającą z części jelita ślepego, które łączy jelito cienkie z grubym. Dlatego też pewnie potocznie nazywa się wyrostek ślepą kiszką. Uznawano go za ślepą uliczkę ewolucji powodującą tylko problemy, a tymczasem ostatnie lata przynoszą informacje o tym, że  jest on bardzo ważnym organem. Większości jeszcze o nim nie wiemy, ale wiadomo już to, że służy jako rezerwuar dobroczynnych bakterii jelitowych. Przydatny zwłaszcza, kiedy pozbawia nas ich biegunka czy antybiotyk.

Palący problem - jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Wyrostek czasem jednak popada w stan zapalny. Bywa, że tak daleko posunięty, że trzeba narząd usunąć, ponieważ może stwarzać stany bezpośrednio zagrażające życiu. Kiedy tak się dzieje?

Wzmóż czujność, jeśli złapie cię nagły ból w prawym dolnym podbrzuszu. Ale może to być też ból zaczynający się w pępku i promieniujący do prawej części podbrzusza. Bądź ostrożny, jeśli ból bardzo nasila się przy kaszlu, chodzeniu albo nagłym ruchu, na przykład zgięciu czy skręcie tułowia. O zapaleniu wyrostka robaczkowego mogą również świadczyć wymioty i nudności, ale też nagła utrata apetytu. Zapaleniu może też towarzyszyć niewysoka gorączka, która rośnie wraz z postępem choroby. Mogą pojawić się zaparcie, biegunka albo wzdęcia.

Uwaga. Różnimy się umiejscowieniem bólu. U kobiet w ciąży ból odczuwany jest w górnej części brzucha, ponieważ wyrostek przemieszczony jest  przez płód.

Jeśli bardzo boli – szukaj natychmiast kontaktu z lekarzem. Pęknięcie zapalnego wyrostka może spowodować niebezpieczne zapalenie otrzewnej. Leczenie zwykle polega na usunięciu wyrostka. Ale nawet przy bardziej rozległym zabiegu, nie spędzisz w szpitalu więcej niż dwa dni.

Karolina Kasperek
(Fot. Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 00:54