StoryEditorŻycie wsi

Wyrównywać szanse mieszkańców wsi, nie tylko młodych

23.12.2019., 16:12h
Europejskie Forum Rolnicze, raporty i opracowania eksperckie na temat najważniejszych problemów polskiej wsi, programy edukacyjne i prospołeczne – to tylko przykłady działań Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Tylko w 2019 roku w projektach i wydarzeniach realizowanych przez fundację wzięło udział ponad 7000 mieszkańców obszarów wiejskich.
Dodatkowe zajęcia przyrodnicze, ekonomiczne czy językowe dla uczniów szkół podstawowych, warsztaty dla kół gospodyń, szkolenia dla organistów oraz nauczycieli – to tylko część z projektów przeprowadzonych przez fundację EFRWP w 2019 roku.

Ofertę edukacyjną kierujemy do uczniów podstawówek i szkół ponadpodstawowych, a jej wartością dodaną jest wyrównywanie szans edukacyjnych w stosunku do kolegów z miast. Ważnym elementem projektów i programów są szkolenia dla nauczycieli. W 2019 roku w naszych programach wzięło udział blisko 6500 uczniów oraz ponad 1000 nauczycieli – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu fundacji EFRWP.

Język, kulinaria, komputery

„Youngster” to dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla uczniów klas ósmych. Prowadzone są w małych, 10–15-osobowych grupach w wymiarze 90 godzin dydaktycznych w roku szkolnym. Z kolei w ramach „ProgramujeMy kielecki” oraz „ProgramujeMy tarnowski” fundacja prowadzi naukę programowania w klasach I–III szkół podstawowych oraz szkolenia z kompetencji cyfrowych dla osób dorosłych ze Świętokrzyskiego oraz Małopolskiego. Uczestnicy projektów – w sumie ponad 400 nauczycieli oraz 4000 uczniów – dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu i komputerom programują i ożywiają zbudowane własnoręcznie z klocków Lego roboty.

W 2019 roku odbyła się również druga edycja „Ferii z ekonomią” – w zajęciach z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości wzięło udział blisko 800 uczniów klas siódmych i ósmych z 50 szkół z terenów wiejskich.

Tylko w mijającym roku w cyklu szkoleń w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich” wzięło udział blisko 420 przedstawicieli z niemal 120 kół z Lubuskiego, Wielkopolskiego, Mazowieckiego, Opolskiego, Małopolskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Świętokrzyskiego. Program obejmował m.in. tematykę krajowych i unijnych systemów jakości żywności, krótkich łańcuchów dostaw, źródeł finansowania, możliwych form prawnych dla funkcjonowania KGW czy wprowadzenia do obrotu żywności oraz promocji organizacji oraz produktu.

Warsztaty dla szkół prowadzone przez koła gospodyń wiejskich w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”
  • Warsztaty dla szkół prowadzone przez koła gospodyń wiejskich w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”
Wśród programów skierowanych do społeczności lokalnych realizowany był również konkurs grantowy „Gmina na czasie”, w ramach którego gminy wiejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta do 20 tys. mieszkańców z Łódzkiego oraz Kujawsko-Pomorskiego mogły ubiegać się o granty na mikroprojekty z zakresu kompetencji cyfrowych.

W Grodnie na organach

Część swojej działalności statutowej EFRWP realizuje w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie koło Międzyzdrojów. Odbywają się tam m.in. warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji, debat i spotkań związanych z rozwojem obszarów wiejskich.

To tutaj, w sercu Wolińskiego Parku Narodowego, odbywają się zajęcia w ramach „Zupełnie Innej Lekcji Przyrody”. Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku w jednodniowych zajęciach przyrodniczych, łączących badania terenowe z doświadczeniami i obserwacjami w pracowni laboratoryjnej, wzięło udział blisko 600 uczniów z całej Polski.

W październiku w Centrum po raz pierwszy ruszyły wykłady dla dorosłych. Projekt „Zupełnie Inny Uniwersytet Przyrodniczy” to wyjątkowy cykl comiesięcznych wykładów połączonych z badaniami terenowymi. Słuchacze zapoznają się z tajnikami przyrody Wolińskiego Parku Narodowego oraz uczestniczą w nocnych obserwacjach zwierząt. We wrześniu 2019 w Grodnie rozpoczęła się również trzecia edycja projektu „OrgaNowy Elementarz”. Cykl szkoleń adresowany jest do aktywnych organistów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz do osób chcących zostać organistą. W Centrum przez cały rok odbywają się również warsztaty kulinarne dla młodzieży, zajęcia z programowania (np. Code Week) czy wystawy i koncerty. Aktywnie działa także zespół pieśni i muzyki tradycyjnej „Osada Pieśni Grodno”. We wszystkich wydarzeniach realizowanych w CWM Grodno wzięło udział ponad 1500 uczniów i blisko 100 nauczycieli.


Spotkania z ekspertami

EFRWP od lat organizuje wydarzenia dotyczące przyszłości polskiej wsi i aktualnych problemów obszarów wiejskich. Biorą w nich udział goście ze świata międzynarodowej polityki rolnictwa i rozwoju wsi, w tym m.in. komisarze Unii Europejskiej, premierzy i ministrowie polskiego rządu, przedstawiciele resortów zajmujących się rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich innych państw UE, a także samorządowcy, urzędnicy, przedstawiciele organizacji branżowych i rolniczych oraz naukowcy.

W marcu 2019 roku już po raz drugi odbyło się Europejskie Forum Rolnicze – z debatami na temat najważniejszych wydarzeń w polskim oraz europejskim rolnictwie. Można było poznać najnowsze rozwiązania i narzędzia dedykowane podnoszeniu jakości produkcji rolnej. Druga edycja wydarzenia zgromadziła blisko 3000 uczestników.

Europejskie Forum Rolnicze organizowane przez EFRWP na stałe wpisało się w kalendarium najważniejszych wydarzeń w polskiej branży rolno-spożywczej. Druga edycja Forum spotkała się z dużym zainteresowaniem gości. Docenili tematykę i kompetentne grono prelegentów. W 2019 roku podczas Forum odbyła się także jedna z najistotniejszych dyskusji o polskim rolnictwie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, komisarza UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Phila Hogana oraz prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza – mówi Artur Balazs, prezes kapituły EFRWP.

Wieś ma czym oddychać

Wśród tematów podejmowanych przez Fundację w minionym roku nie mogło zabraknąć problemu walki ze smogiem na terenach wiejskich. Kontynuacją cyklu konferencji poświęconych rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, środowiska i rolnictwa, organizowanych przez EFRWP od 2016 roku pn. „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, była prezentacja raportu pt. „Wykorzystanie potencjału OZE w walce ze smogiem na terenach wiejskich” oraz organizacja konferencji „Walka ze smogiem na obszarach wiejskich i uzdrowiskowych”.

We wrześniu br. fundacja wspólnie z Towarzystwem Ekonomistów Polskich (TEP) zaprezentowała raport pt. „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej”. Celem opracowania było przeprowadzenie analizy polskiej strukturalnej polityki rolnej. Zawarto w niej zagadnienia takie, jak: kierunki przemian strukturalnych gospodarstw rolnych w Polsce oraz innych państwach członkowskich, struktura produkcji zwierzęcej w Polsce i w innych państwach, rynek ziemi rolniczej w Polsce.

Więcej informacji o wydarzeniach oraz konferencjach organizowanych przez EFRWP można znaleźć na stronie: www.efrwp.pl/forum-inicjatyw-rozwojowych.

Justyna Klepacz
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 22:50