Mieszkasz na wsi? Chodzisz do wiejskiego albo gminnego gimnazjum? Możesz za darmo uczyć się angielskiego w wolnym czasie. A potem sprawdzić efekty swojej nauki za pośrednictwem Internetu. Wszystko to możliwe jest dzięki ogólnopolskiemu programowi Youngster.
Program Youngster to dodatkowe zajęcia z języka angielskiego skierowane do uczniów klas trzecich gimnazjów położonych na wsiach. Zajęcia prowadzone są w oparciu o nowatorską koncepcję nauczania opracowaną przez wydawnictwo Macmillan. Odbywają się przez cały rok szkolny. Podczas 90 godzin lekcyjnych uczestnicy programu pod opieką swojego nauczyciela szlifują angielski. Zajęcia odbywają się w małych grupach, liczących nie więcej niż 15 osób. Takie małoliczne grupy ułatwiają komunikację podczas zajęć i sprawiają, że wiedzę łatwiej jest przyswoić.
Nauka angielskiego nie przewiduje sprawdzianów ani żadnych ocen cząstkowych, ale uczniowie mają możliwość sprawdzenia postępów w nauce. Robią to w styczniu każdego roku, a służy im do tego m.in. specjalna platforma e-learnignowa i dostępne na niej ćwiczenia. Chodzi nie tylko o kontrolę nabytych umiejętności i zmotywowanie do dalszej nauki, ale również wskazanie umiejętności językowych, nad którymi warto jeszcze popracować. Młodzież ma też szansę wykazać się swoją wiedzą w ogólnopolskim konkursie „Teenagers in Action”. Jednym z tegorocznych zadań konkursowych jest nawiązanie kontaktu z uczniami, którzy uczestniczyli w programie Youngster w latach ubiegłych, i pokazanie, że język angielski przydaje się w życiu i warto się go uczyć.
W tym roku szkolnym realizowana jest dziesiąta edycja programu Youngster. Do tej pory skorzystało z niego ponad 28 tys. uczniów z ponad 360 gimnazjów wiejskich z całej Polski. Beneficjentami programu było także niemal 400 nauczycieli, którzy objęci zostali kompleksowym wsparciem merytorycznym, w tym m.in. szkoleniami metodycznymi.
– To, co wyróżnia Youngstera, to wykorzystanie na zajęciach założeń dydaktycznyh wypracowanych wspólnie z nauczycielami i metodykami przez lata trwania programu. Cała formuła jest oparta na zasadzie all carrot, no stick, czyli nauce przez zabawę – bez odpytywania, klasówek i ocen. Uczniowie nie stresują się więc udziałem w zajęciach, a dzięki temu aktywnie w nich uczestniczą i szybciej przyswajają język – mówi dr Grzegorz Śpiewak, koordynator programu Youngster z ramienia wydawnictwa Macmillan Polska.
Jakie są efekty programu? Młodzież znacząco poprawia swoje kompetencje językowe, co skutkuje wyższymi wynikami na egzaminie gimnazjalnym z języka angielskiego. Uzyskane dobre rezultaty wpływają z kolei na wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie, rzutując niejednokrotnie na decyzje dotyczące dalszej edukacji oraz w dłuższej perspektywie – zmiany postaw życiowych.