StoryEditorWiadomości rolnicze

Zawsze z myślą o innych

12.06.2014., 12:06h
Kontynuujemy cykl artykułów prezentujący sylwetki aktywnych kobiet, które żyją, pracują i realizują swoje marzenia na wsi. Naszą kolejną niezwykłą bohaterką jest Beata Tomczak,  od 15 lat mieszkanka Świątnik w woj. wielkopolskim.

To kobieta, która już trzecią kadencję piastuje stanowisko sołtyski, jest wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzewicach, pełni funkcję sekretarza Gminnego Koła Sołtysów i jest przewodniczącą Rady Rodziców w ZS w Rogalinku. To mama dwójki dzieci i żona, która pomaga mężowi w prowadzeniu 20-hektarowego gospodarstwa nastawionego na produkcję bydła mięsnego i mlecznego. Prowadzi dokumentację całego gospodarstwa, gdzie, jak wiadomo, papierkowej pracy nie brakuje. 

Batalia z telefonią

Historia jej społecznej działalności rozpoczęła się w momencie, kiedy mieszkańcy zaczęli toczyć walkę z telefonią komórkową, która chciała w ich miejscowości postawić wysoki maszt nadawczy. 

– Przez ponad dwa lata napisałam mnóstwo pism protestacyjnych do wszelkich możliwych instytucji i organów administracyjnych. Nie poddawałam się, mój upór się opłacił! Po długich negocjacjach telefonia komórkowa przeniosła swój maszt poza teren zabudowy mieszkalnej naszej wsi o ok. 2 km. I udało się jeszcze dodatkowo wypertraktować uzupełnienie oświetlenia na jednej z ulic na koszt telefonii – mówi z dumą pani Beata.

By lepiej się żyło 

Wszystkie podejmowane przez nią działania mają sprzyjać integracji małej lokalnej społeczności. To dzięki jej zaangażowaniu udało się zgazyfikować wieś, utwardzić drogi, postawić znaki drogowe z wymalowaniem przejścia dla pieszych, zmodernizować świetlicę wiejską z zagospodarowaniem terenu wokół budynku oraz budować plac zabaw dla dzieci. W świetlicy zostało założone ogrzewanie gazowe i wymieniono okna, zmodernizowano kuchnię wraz z jej wyposażeniem. Wszystko po to, aby mieszkańcy mieli swoje stałe miejsce spotkań, w którym systematycznie odbywa się m.in. zajęcia z aerobiku, młodsi mieszkańcy grają w tenisa stołowego, odbywają się bezpłatne korepetycje, szkolenia np. z zakresu ochrony przeciwpożarowej czy udzielania pierwszej pomocy. I podobnie jak w większości świetlic odbywają się tutaj zebrania z okazji Dnia Kobiet, Babci, Dziecka i innych okazji. Koszt modernizacji świetlicy wraz z jej otoczeniem wyceniono na ok. 120 tys. zł.  

W miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się bezpieczny plac zabaw dla dzieci, dawniej było dzikie wysypisko śmieci. Dzięki akcji społecznej, jaką zorganizowała nasza bohaterka, mieszkańcy wspólnymi siłami uporządkowali wysypisko, przyczyniając się do powstania miejsca zabaw dla wszystkich dzieci ze wsi. W zeszłym roku tuż obok zagospodarowano miejsce spotkań „Bocianowo” sfinansowane z programu Wielkopolska Odnowa Wsi z konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” – koszt inwestycji ok. 100 000 zł.

Kobieta w OSP

Wyremontowany garaż, w którym stanęły dwa samochody: Star pożarniczy i kwatermistrzowski Lublin, oraz odnowione pomieszczenie socjalno-biurowe – to przedsięwzięcia zrealizowane krótko po tym, jak w 2006 roku stanowisko wiceprezeski Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzewicach objęła pani Beata. To raczej ewenement, że zespołem strażaków kieruje płeć piękna i to jeszcze na tak wysokim stanowisku. Jej zaangażowanie w OSP ma duży związek z pracą społeczną, której jest niepodważalnym promotorem w swojej wsi. Nie boi się podejmować ryzyka, zawsze gotowa nieść pomoc innym. Kiedy w niedługim czasie po ukończeniu kursu z udzielania pierwszej pomocy była świadkiem wypadku samochodowego z udziałem motocyklisty, bez zawahania udzieliła pomocy. W Świątnikach każdy z mieszkańców wie, że o każdej porze dnia i nocy może liczyć na jej pomoc.  

Edukacja w dobrym tonie

Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć pani Beaty było otwarcie drugiego w powiecie Internetowego Centrum Edukacyjno-Oświatowego w Świątnikach finansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego SPO Rozwój Zasobów Ludzkich oraz budżetu państwa. Centrum wyposażone zostało
w 6 komputerów z dostępem do Internetu, rzutnik, drukarkę, tablice, gabloty i meble. Projekt zrealizowany został we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku w partnerstwie z Krajową Izbą Gospodarczą, Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych oraz COMBIDATA Poland pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Centrum pełni funkcję oświatowo-kulturalną, umożliwia mieszkańcom kształcenie on-line, pozwala podnieść lub uzupełnić poziom wykształcenia. 

– Centrum Internetowe w Świątnikach umożliwiło mieszkańcom nie tylko dostęp do Internetu, ale także uczestnictwo w kursach i szkoleniach organizowanych w Centrum – informuje pani Beata. – Mam tu na myśli seminaria tematyczne, bezpłatne szkolenia e-learning, kursy podstawowej obsługi komputera. Dla młodszych mieszkańców organizujemy dni komputerowe „na wesoło” oraz spotkania podczas wakacji – kontynuuje.

Jej receptą na sukces wydaje się być upór, pełne zaangażowanie  i jednocześnie umiejętność zjednywania sobie ludzi. To niewątpliwie kreatywna, zarazem skromna i pełna pomysłów na przyszłość osoba, która – jak sama podkreśla – jeśli tylko wystarczy jej sił – będzie nadal poprzez swoją pracę starać się poprawiać jakość życia dla swojej społeczności.

Ewelina HAHNEL 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:46