Odpowiedź brzmi – Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie. Orkiestra, która została założona w 1998 roku już zdobyła wiele pucharów, dyplomów i laurów. Ta 50-osobowa grupa wirtuozów pod batutą swojego założyciela Mirosława Chilmanowicza ma w dorobku 4 płyty z utworami np. W. Korcza, J. Sraussa, P. Kuczery, A. Webera, S. Moniuszki, F. Chopina, L.v. Beethovena, M. Schneidera, F. Sinatry i wielu, wielu innych.
Nie jest przesadą uznanie jej za orkiestrę światowej sławy, jak i jedną z najlepszych orkiestr w Polsce, czy Europie.Swą muzyczną pasją dzielą się ze wszystkimi, dają koncerty przy różnych okazjach, prezentując swój niesłychany kunszt. Nie sposób jest w kilku słowach zamknąć tego co oni dokonali na przestrzeni kilkunastu lat istnienia, ale warto choć pokrótce poznać tę niesamowitą grupę ludzi z tak ogromnym talentem. W 2007 r. brali udział w Festiwalu Orkiestr Dętych we Włoszech, kilka miesięcy później uczestniczyli w Koncercie dla Polaków w X Tygodniu Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie.
Złoty medal
w 53. Międzynarodowych Mistrzostwach Europy Orkiestr Dętych w Rastede (Niemcy), trafił na ręce dyrygenta dla orkiestry za wspaniały koncert a srebrny zdobyli za przemarsz. Tu również doceniono przeogromny talent dyrygenta orkiestry M. Chilmanowicza, bez którego nie wiadomo jak by się potoczyły losy orkiestry. W 2009 r. orkiestra wystąpiła na prestiżowych scenach chińskich, m.in. w Teatrze Tiangiao, Guang Hua. Kilka miesięcy później Orkiestra OSP Nadarzyn rozpoczęła trasę koncertową po USA. Pierwsze kroki skierowali do Nowego Jorku, następnie wzięli udział w 72. Paradzie Pułaskiego, podczas której dostąpili zaszczytu otwarcia i prowadzenia parady.
Nie sposób nie wspomnieć o koncertach w Singapurze i Malezji, które odbyły się w grudniu. Występy rozpoczęli od koncertu na balu charytatywnym Czerwonego Półksiężyca w Malezji. Uczestniczyli w warsztatach muzycznych w Singapurze, gdzie ogromnym przeżyciem dla muzyków były próby pod batutą dyrygentów japońskich i amerykańskich, natomiast dyrygent Mirosław Chilmanowicz miał przyjemność prowadzić warsztaty dla muzyków z Singapuru. W 2010 r. Orkiestra OSP Nadarzyn reprezentowała nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Minden (Niemcy). Tu przed ogromnym wyzwaniem stanął dyrygent Mirosław Chilmanowicz, któremu przypadło w udziale dyrygować 250-osobową międzynarodową orkiestrą. Rok później kolejne wyzwanie, udział w XII Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzycznych w Giulianowa (Włochy). Pokonali wszystkich uczestników i zajęli zasłużone I miejsce. Olbrzymi puchar, który przywieźli z Włoch utwierdził ich w przekonaniu, że ciężka praca, wysiłek i wiara we własne siły to klucz do sukcesu.
Nie tylko za granicą
ale w kraju również prezentują swój przebogaty dorobek. Brali udział w Szalonych Dniach Muzyki 2011 Les Titans W Warszawie w Teatrze Wielkim. Jest to największy na świecie festiwal pod względem ilości koncertów. W 2012 r. znów orkiestra opuszcza kraj, by dać koncert tym razem w Australii. Muzycy zostali tam przyjęci, jak mówią: iście po królewsku. Koncertowali, m.in. w Farrall Centre, a także w słynnym muzeum MONA. W tymże samym roku swe kroki kierują na Maltę, na Międzynarodowy Festiwal Malta Military Tatoo. Biorą w nim udział orkiestry zawodowe z całej Europy. Dla naszych nadarzyńskich muzyków to wielki zaszczyt, gdyż po weryfikacji tylko ci najlepsi mają szansę zaprezentować swój kunszt. Latem 2013 w Kalingradzie biorą udział w paradzie podczas obchodów 75-lecia powstania tego miasta. Miesiąc później orkiestra OSP swe kroki skierowała do Grecji, gdzie wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Paralii.
W kwietniu 2014 r. orkiestra z Nadarzyna reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Dziedzictwa Kultury i Integracji w Hue (Wietnam). Zarówno utwory, jak i pokazy musztry pozwalały promować Polskę i jej muzykę w tym odległym kraju. Ogromnym przeżyciem i powodem do dumy był udział w festiwalu w Shanghaju. Podczas ceremonii otwarcia oglądało ich ok. 400 tys. widzów zgromadzonych wzdłuż ulic, natomiast w transmisji telewizyjnej odnotowano oglądalność na poziomie 200 mln telewidzów. Cóż można im życzyć, chyba tylko dalszych sukcesów i realizacji marzeń.
Małgorzata Wyrzykowska