Najlepsze produkty to takie, które daje nam natura
Las to naturalne i bezcenne źródło żywności. Zarówno tej pochodzenia roślinnego – owoce czy zioła, jak i zwierzęce go– mięsa z dzika, jelenia czy sarny. To żywność z kategorii „bio” uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz, w najwyższym standardzie dobrostanu.
Okazuje się, że duża część społeczeństwa nie zna smaku wielu dań powstałych na bazie produktów dostępnych w lasach. To dla nich wiedza tajemna. Dlatego Lasy Państwowe z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich zamierza to zmienić i promować żywność pochodzenia leśnego.
Koła Gospodyń Wiejskich wyróżnione w konkursie za najciekawsze propozycje wypromowania zdrowej żywności z polskich lasów mogą zyskać granty w wysokości do 5 tys. zł.
Zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2022 r. Udział jest bezpłatny.
Organizator planuje zebrać przepisy i wydać je w formie publikacji „Dzika kuchnia. Dobre z lasu” - najlepsze regionalne, domowe przepisy wykorzystujące leśne produkty. Wyjątkowa książka kucharska z lokalnymi przepisami wiejskich gospodyń będzie dostępna m.in. w formie darmowego pliku pdf, do pobrania ze strony Lasów Państwowych.
Konkurs promuje kreatywność, zdrowe odżywianie i łączenie tradycji z nowoczesnością
Skomercjalizowany świat potrzebuje działań wskazujących na to co jest istotą i wyróżnikiem każdego kraju, czyli na ochronę tradycji. Konkursy typu „Natura od kuchni” pozwalają na promowanie atutów Polski, którymi niewątpliwie są lasy i bogactwo jakie oferuje. Idea ta jest bliska także Ministerstwu Klimatu i Środowiska.
– Dlatego Program Lasów Państwowych łączy tradycję z nowoczesnością , a więc promocję lasów, zdrowego trybu życia i naturalnych produktów pochodzenia leśnego – poskreśla wiceminister MKiŚ Edward Siarka.
– Kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich to liderki w swoich lokalnych społecznościach. Dynamiczne i poszukujące, odmieniają wizerunek współczesnej wsi. Wierzę, że dzięki ich wsparciu zdołamy upowszechnić wiedzę o leśnych kulinariach, a zarazem o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej – wyjaśnia Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Konkurs będzie premiować kreatywne pomysły, tak aby dotrzeć z promocją zdrowego leśnego odżywiania do jak najszerszego grona Polaków.
Nikt lepiej niż lokalne gospodynie nie zna się na przygotowaniu tradycyjnych potraw z naturalnych produktów
– Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce jest kilkanaście tysięcy, a przecież w każdym regionie są inne zwyczaje i tradycje. Także produkty leśne bywają różne w zależności od regionu Polski, dlatego konkurs Lasów Państwowych to niepowtarzalna okazja, by poznać polską kulturę kulinarną i prawdziwe lokalne polskie smaki. Dodatkowe fundusze dadzą nam z kolei możliwość działania na szerszą skalę, zachęcania młodych ludzi do podtrzymywania lokalnych tradycji, bo to w naszej pracy jest najważniejsze – zauważa pani Marzena Rzeczkowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Winnicy.
Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
Aby wziąć udział w konkursie należy zaprezentować pomysły na działania promujące lasy i żywność pochodzenia leśnego, a więc może to być np.:
- organizacja stoiska popularyzującego produkty runa leśnego,
- przeprowadzenie warsztatów kulinarnych,
- przeprowadzenie konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z wykorzystaniem produktów z lasu,
- zajęcia dla dzieci (np. lekcje o prozdrowotnych walorach leśnej żywności).
Formularze zgłoszeniowe oraz więcej informacji na temat konkursu jest dostępnych na stronie organizatora lasy.gov.pl/konkursy/kgw.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. Mat. promocyjny organizatora