Specjaliści twierdzą, że główny typ – wiosnę, lato, jesień czy zimę – dość łatwo ustalić w kilka minut samemu lub z pomocą fachowca. Natomiast stwierdzenie, jakim jesteśmy podtypem, to kwestia dłuższego czasu i raczej metody prób i błędów.
Poczym rozpoznać wiosenny typ urody?
Najpierw kilka słów o „wiośnie” jako takiej. Wiosenna paleta jest ciepła, jasna i świeża. I zawiera niemal wszystkie kolory – od „jesiennej” żółci kukurydzianej przez ostry jasny granat i blady brzoskwiniowy róż. Jest typem urody, który dobrze wygląda w ciepłych odcieniach większości kolorów, podobnie jak jego bliźniaczka „jesień”. Pamiętaj, że twój podtyp jest przewodnikiem. Nie oznacza to, że nie możesz nigdy „pożyczyć” kolorów z innych obszarów „wiosennej” palety. Podtyp oznacza jedynie, że ten konkretny obszar kolorystyczny najlepiej pasuje do twojego odcienia skóry i poziomu kontrastu w urodzie. Pamiętaj, że wszystkie kolory z twojej szerszej palety sezonowej również będą z tobą współgrały.
Jak rozpoznać podtyp urody wiosna prawdziwa?
U prawdziwej „wiosny” ciepło odcieni, ich jasność i wyrazistość się równoważą. Te podtypy często (choć nie zawsze!) wyglądają jak klasyczna „wiosna” – mogą mieć włosy w ciepłych, złocistych odcieniach blondu, jasnoniebieskie oczy, a odcień skóry może być ciemniejszy, ale nadal sprawia ogólne wrażenie lekkości, ciepła i blasku.
Kiedy patrzysz w lustro, pierwszą rzeczą, którą zauważasz w swoim kolorze, jest jego ciepło. Aspekt jasności przeważa w twojej urodzie nad wyrazistością. W kolorach twarzy nie ma popielatych tonów.
Skórę charakteryzują ciepłe i złociste odcienie. Oznacza to, że o ile złoto nadaje skórze „wiosen” zdrowy wygląd, o tyle srebro wygląda na niej bardzo niekorzystnie. Odcienie skóry wahają się od jasnych do ciemnych, jednak zawsze mają ciepłe odcienie. Prawdziwa „wiosna” może mieć również piegi.
Ponieważ znajdujesz się dokładnie pośrodku palety „wiosennej”, nie ma tu żadnego przechylania się w stronę którejkolwiek z pozostałych trzech pór roku. Oszukiwanie na palecie poprzez stosowanie kolorów z palet innych pór roku nigdy nie zadziała tak dobrze, jak w przypadku innych podtypów „wiosen”. Służy ci cała gama kolorów – od żółtego i zielonego po niebieski, czerwony i kolory neutralne, ale łączy je wszystkie ciepły odcień. Te kolory to śmietankowy, biszkopt, orzech laskowy, łosoś, papaja, maślana żółć, zieleń młodej trawy, zieleń liści, akwamaryna (bardzo jasny błękit o lekko zielonkawym odcieniu) i zielonkawe turkusy, ceglasta czerwień, flamingowy róż, jasny błękit, jasny fiolet, marynarski granat (ciemniejszy, mniej wysycony błękitem).
Wyjątkowo dobrze wyglądasz w zestawieniach kolorów, nawet tych bardziej kontrastowych.
Prawdziwą „wiosną” są Brad Pitt czy Diane Kruger.
Jak rozpoznać podtyp urody ciepła wiosna?
Ciepła „wiosna” zwana jest też „wiosną” złotą. Najbardziej zauważalną cechą jej skóry, włosów i koloru oczu jest przede wszystkim ciepło. Włosy ciepłych „wiosen” często, choć nie zawsze, mają wyraźnie ciepły kolor – od bardzo złotego do wręcz truskawkowej czerwieni lub jaskrawoczerwonego aż po bardzo ciepły brąz. Kolor oczu jest często zielony, turkusowo-niebieski lub jasnoorzechowy. Skóra, niezależnie od koloru, ma ciepły, złoty odcień.
Ciepła „wiosna” przypada na najcieplejszy, najbardziej żółty koniec palety „wiosennej”, a jeśli spojrzeć na wszystkie cztery palety sezonowe jako na jedno ciągłe spektrum kolorów, wówczas kolory ciepłej „wiosny” będą bliższe barwom „jesieni”, a więc najbardziej rudego typu, niż „zimy” czy „lata”. Najlepsze kolory dla tego podtypu to zazwyczaj ciepłe zielenie, żółcie, pomarańczowe czerwienie, bardzo brzoskwiniowe (pożółkłe) róże i każdy odcień brązu – od koloru ciemnej opalenizny po najjaśniejszy beż. Ciepła „wiosna” świetnie wygląda w kolorach śmietankowym i biszkoptowym, w kolorze szafranu, cynamonu, wielbłądzim, jasnomorelowym, koralowym. Służy jej terakota, ceglasta czerwień, czekolada, limonka, maślana żółć, intensywna czysta zieleń, akwamaryna i jasny turkus.
Ten „wiosenny” podtyp nie wygląda już tak dobrze w kontrastujących zestawieniach jak poprzedni. Temu podtypowi, jak i pozostałym „wiosennym” bardzo nie służą czerń i jaskrawa biel. Ta druga musi być zawsze złamana w kierunku kremowej.
Ze znanych postaci ciepłą „wiosną” są Nicole Kidmann czy Sam Heughan grający Jamiego w znanym serialu „Outlander”.
Karolina Kasperek