Gdy pojawi się pierwszy ząb, zacznij używać pasty do zębów dla niemowląt
Nigdy nie kładź dziecka do łóżka z butelką ani nie podawaj mu butelki ze słodkim napojem. Nie zanurzaj smoczka w niczym słodkim, jak cukier czy miód. Zabierz dziecko do dentysty przed pierwszymi urodzinami lub w ciągu sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego ząbka. Gdy pojawi się pierwszy ząb, zacznij używać pasty do zębów dla niemowląt. Do 3. roku życia używaj niewielkiej ilości pasty – wystarczy porcja wielkości ziarnka ryżu. Stopniowo zwiększaj jej ilość, tak by kiedy dziecko skończy 3 lata, używało porcji wielkości ziarnka grochu. Naucz dziecko płukać zęby.
Fluor jest pierwiatkiem zapobiegającym próchnicy. Niewielkie, ale wystarczające ilości fluoru czerpiemy zwykle z wody pitnej. Warto zapytać lekarza pediatrę, czy należy podawać dziecku krople z fluorem lub tabletki do żucia. Może to być przydatne, jeśli czerpiesz wodę z prywatnej studni lub woda z ujęcia, z którego korzystasz, nie zawiera fluoru. Jeśli korzystamy z wodociągu, o stężenie fluoru w wodzie możemy zapytać w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Eksperci europejscy zalecają profilaktyczne stosowanie fluoru w kroplach u niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, jeżeli woda, na której dziecko ma przygotowywane posiłki, zawiera mniej niż 0,3 mg/l fluoru. Jeżeli natomiast woda zawiera fluor w ilości 0,3–0,7 mg/l, dodatkowe podawanie fluoru w kroplach zaleca się dopiero od 3. roku życia. Nie jest to konieczne, jeśli dziecko stosuje odpowiednią do wieku pastę z fluorem.
Słodzone napoje nie są dobre dla młodych zębów
Pamiętajmy, że kropli z fluorem nie należy łączyć z mlekiem. Fluor zwiąże się z wapniem i przestanie działać. Krople należy podawać z sokiem lub herbatą albo bezpośrednio do ust.
Rodzice powinni nadzorować szczotkowanie zębów lub pomagać w tej czynności do około 10. roku życia dziecka. Pediatra może przeprowadzać kontrole stanu jamy ustnej, począwszy od 6. miesiąca życia, w tym nakładać lakier z fluorem. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca stosowanie lakieru z fluorem co 6 miesięcy do 5. roku życia. Niektóre dzieci mogą potrzebować tego zabiegu częściej.
Dziecko powinno zacząć używać kubka, gdy skończy rok. Pamiętajmy! Soki owocowe, napoje gazowane i słodzone napoje nie są dobre dla młodych zębów. Niemowlęta poniżej roku nie powinny w ogóle pić soku, jak radzą specjaliści.
- Specjaliści zalecają, by pomagać dziecku w czyszczeniu zębów do 10. roku życia
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 8/2023 na str. 60. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.