Od którego momentu życia się starzejemy?
Wraz z wiekiem wszelkie procesy w organizmie zwalniają. Maleje produkcja substancji utrzymujących jędrność i gładkość skóry, co prowadzi do zmian w strukturze poszczególnych jej warstw. Widzimy je jako zmiany na jej powierzchni w postaci pierwszych drobnych zmarszczek.
Skóra zaczyna tracić kwas hialuronowy, spowalnia wymiana komórek i zmniejsza się produkcja sebum. Zmiany te składają się na zwiększoną wrażliwość na słońce, powodują też suchość i szorstkość skóry. Z wiekiem zmniejsza się także dopływ krwi do skóry. To, w połączeniu z różnymi czynnikami związanymi ze stylem życia, jak palenie papierosów czy korzystanie z używek, skutkuje utratą blasku, a skóra wygląda na bladą, matową i zmęczoną. Na szybkość i nasilenie procesu starzenia się skóry ma wpływ szereg czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Typ skóry i tempo biologicznego jej starzenia się dyktują geny. Jasna skóra jest podatniejsza na wczesne oznaki starzenia się niż ciemna, ponieważ jest mniej chroniona przed promieniami UV. Z kolei wrażliwa skóra jest podatniejsza na wczesne powstawanie zmarszczek niż mniej wrażliwe typy skóry.
Jak zapobiegać pierwszym oznakom starzenia się skóry?
Trzecia dekada to złote lata dla skóry. Jednak eksperci są zgodni – to właśnie lata, kiedy bezwzględnie należy zacząć dbać o jej kondycję. To właśnie wtedy zaczynają się procesy starzenia. Tuż po dwudziestce spowalnia proces wytwarzania kwasu hialuronowego w skórze oraz wymiana kolagenu i elastyny, które tworzą rusztowanie skóry. Skóra zaczyna się odwadniać, a jej bariera ochronna słabnie. Zmniejszenie produkcji kolagenu (choć następuje powoli) może spowodować pojawienie się pierwszych zmarszczek. Na tym etapie jeszcze nie musimy „poprawiać” urody, ale raczej koncentrujemy się na zapobieganiu oznakom starzenia i spowalniamy procesy, które ruyszyły. Jak to robić?
Skóra dobrze odzwierciedla ogólny stan zdrowia, więc staraj się:
- dużo ćwiczyć,
- wysypiać się,
- stosować zdrową, zbilansowaną dietę,
- nie palić papierosów,
- jedz dużo świeżych owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze, które pomogą zneutralizować wolne rodniki związane z przedwczesnym starzeniem się skóry,
- staraj się ograniczyć spożycie alkoholu,
- pij dużo wody, aby skóra była nawilżona.
Rzuć palenie. Szkodliwe substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym i nikotynie są odpowiedzialne za zwiększenie ilości wolnych rodników w skórze. Udowodniono, że, oprócz ryzyka raka płuc i chorób serca, palenie powoduje przedwczesne starzenie się skóry.
Co jest podstawą w pielęgnacji dwudziestokilkuletniej cery?
Przede wszystkim należy stosować kosmetyki nawilżające i regenerujące, zawierające składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Pielęgnacja u osób powyżej 20. roku życia powinna być dostosowana do typu skóry. Warto o tym pamiętać, ponieważ inne kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej, atopowej, a inne – tłustej, trądzikowej. Postaw przede wszystkim na regularne oczyszczanie i nawilżanie. Oczyszczaj i tonizuj skórę rano i wieczorem. Pot, sebum, makijaż i brud przyczyniają się do stresu oksydacyjnego. Przynajmniej dwa razy w tygodniu stosuj peeling.
Unikaj niektórych substancji w kosmetykach. W kosmetykach, zwłaszcza do twarzy, szyi i dekoltu, należy unikać alkoholu i tłuszczów mineralnych, np. parafiny czy wazeliny. Mogą one działać komedogennie, czyli sprzyjać tworzeniu zaskórników. W zamian lepiej szukać produktów z olejami roślinnymi w składzie. Kremy i sera aplikuj delikatnie, mocniejszymi ruchami unoś skórę. Błędem jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Codzienna pielęgnacja skóry powinna obejmować stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, nie tylko w sezonie letnim. Skóra 20-latki jest jeszcze młoda i jędrna, ale częsta ekspozycja na promienie UV w młodości spowoduje, że za 20 lat będzie wyglądała na 10 lat starszą niż u rówieśniczek. Kremy na dzień muszą więc zawierać filtry, najlepiej z faktorem 30 SPF, a absolutne minimum to 15 SPF.
Czy dwudziestokilkulatki powinny stosować kremy przeciwzmarszczkowe?
Po 25. roku życia można rozpocząć rutynową pielęgnację opartą na składnikach przeciwzmarszczkowych. Oczywiście ich stężenie w produkcie nie musi być duże. Kosmetyki do pielęgnacji domowej mogą zawierać takie substancje, jak:
- ekstrakt z aloesu,
- kwas hialuronowy,
- witamina C,
- niacynamid,
- kolagen,
- elastyna,
- ekstrakt z lukrecji,
- aminokwasy,
- mocznik,
- polihydroksykwasy (kwas laktobionowy, glukonolakton),
- oleje (np. malinowy), śliwkowy, argan, wiesiołek, ogórecznik), ekstrakt z alg, alantoina czy pantenol.
Czy po 30-stce należy regularnie odwiedzać gabinety kosmetyczne lub medycyny estetycznej?
Warto i należy stosować zabiegi gabinetowe, aby lepiej oczyścić, nawilżyć i zrewitalizować skórę. Ponadto wizyta w salonie kosmetycznym jest dla kosmetologa okazją do oceny stanu skóry i ewentualnie zasugerowania, jak lepiej o nią dbać. Czasami skóra 20-latki jest niemal idealna, ale to rzadkość. Dwudziestokilkuletni mężczyźni walczą często z przebarwieniami potrądzikowymi, zaskórnikami, rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych i suchą skórą. Skórze zanieczyszczonej z pojedynczymi stanami zapalnymi poleca się mikrodermabrazję połączoną z peelingami medycznymi.
Karolina Kasperek