pixabay
StoryEditorZdrowa dieta

Jak zachęcić dziecko, aby jadło zdrowo?

25.05.2024., 11:20h
Wybredne jedzenie jest typowym zachowaniem małych dzieci. Jedzenie to jedyny obszar ich życia, nad którym mają pewną kontrolę. Odmawiając jedzenia, ćwiczą w pewien sposób swoją niezależność. Naszym zadaniem jako rodziców i opiekunów jest tak zarządzać ich nawykami w tym obszarze, by pozwolić budować niezależność, ale też nie dopuścić do niedożywienia.

Dlaczego dziecko odmawia jedzenia?

Oto kilka typowych reakcji na jedzenie, jakie możecie zaobserwować u dziecka. Maluch może odmawiać jedzenia ze względu na jego kolor lub konsystencję. Może wybierać kilka produktów spożywczych i jeść tylko te. Zdarza się, że niechętnie próbuje czegokolwiek nowego. Może też stracić zainteresowanie produktem czy produktami, które kiedyś uwielbiał. Bywa, że chce jeść tylko łyżką lub tylko widelcem.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Nie możesz zmusić dziecka do jedzenia. Możesz jednak zapewnić pożywne posiłki, uczyć zdrowych nawyków żywieniowych i przygotować grunt pod to, by te posiłki były przyjemnością. Pamiętać jedynie trzeba, że małe dzieci potrzebują codziennie 7 mg żelaza, 700 mg wapnia i 600 j.m. witaminy D3.

Przeczytaj także: Picie alkoholu bez kaca? Pomoże żel z mleka

Co możesz zrobić, by dziecko jadło chętniej? Spróbuj zacząć od podawania dziecku odpowiedniej ilości jedzenia. Podawaj 1 łyżkę stołową każdego produktu na każdy rok życia. Na przykład jeśli dziecko ma 3 lata, podawaj na talerzu po 3 łyżki każdego z produktów. Małe porcje dają dziecku szansę poprosić o więcej.

Bądź cierpliwy. Oferuj nowy produkt wiele razy. Być może będziesz musiał zaproponować jedzenie 10 do 15 razy, zanim maluch spróbuje.

Pozwól, by dziecko pomagało ci w zakupach. Pozwól mu wybierać produkty w sklepie. A potem znajdź sposób na to, jak może pomóc w przygotowaniu posiłku lub nakryciu stołu. Uczestnictwo w różnych fazach przygotowania posiłków zwiększy prawdopodobieństwo, że dziecko zje.

Jak zabawić dziecko przy stole, by więcej zjadło?

Spraw, żeby było zabawnie. Pokrój jedzenie w różne kształty za pomocą foremek do ciastek. W kreatywny sposób eksponuj jedzenie na talerzu dziecka. Poproś, aby wymyśliło specjalne nazwy swoich ulubionych potraw.

Dawaj wybór. Zamiast podawać dziecku warzywo, pozwól mu wybierać pomiędzy dwiema opcjami. Niech dziecko usłyszy od ciebie przy stole: „Czy masz ochotę na brokuły, czy kalafior na obiad?”.

Mieszaj nowe ze starym. Podawaj nowe potrawy obok tych ulubionych. Może to ułatwić dziecku wypróbowanie czegoś nowego.

Przeczytaj także: W jaki sposób jajka mogą odżywić twoje włosy?

Dołóż zabawne aktywności w postaci zanurzania kawałków jedzenia w dipach i sosach. Dzięki nim zachęcisz dziecko do spróbowania nowych owoców i warzyw. Bedzie więcej zabawy, jeśli maluch będzie mógł zanurzyć kawałek kalafiora czy marchewki w hummusie, jogurcie czy niskotłuszczowym sosie do sałaty.

Bądź dobrym przykładem. Jeśli twoje dziecko zobaczy, że jesz różnorodne zdrowe produkty, chętniej ich spróbuje.

Zrób listę zdrowej żywności, którą lubi dziecko, aby mieć pewność, że jego dieta jest zbilansowana. Wiele cennych wskazówkek na temat diety dla małych dzieci znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: ncez.pzh.gov.pl.

image
Śmieszny posiłek
FOTO: freepik

Jak uczyć dziecko właściwych zachowań przy stole?

Do posiłku możesz przygotowywać dziecko już podczas zakupów. A co potem? Informuj dziecko: 10 do 15 minut przed posiłkiem powiedz mu, że wkrótce nadejdzie czas jedzenia. Czasami dzieci są tak zmęczone lub podekscytowane zabawą, że nie chcą jeść. Powiedzenie im, że zbliża się pora posiłku, pozwoli im przejść od czasu zabawy do posiłku.

Ustal rutynę. Dzieci lubią, gdy wszystko wygląda tak samo. Ustal regularne pory posiłków. Podczas każdego posiłku usiądź w tym samym miejscu i w tym samym posadź dziecko.

Ustal pory posiłków i próbuj gromadzić przy nich w miarę możliwości całą rodzinę. Nie pozwalaj dziecku bawić się zabawkami lub urządzeniami elektronicznymi przy stole. Nie pozwól mu też czytać książki ani oglądać w tym czasie telewizji. Wyjaś­nij dziecku, jak dobrze jest jeść razem. Poproś, aby pozostało przy stole, aż wszyscy skończą jeść. Dobrze będzie, jeśli wszyscy przy stole będą stosować te same zasady. Wtedy nie wyślemy dziecku sprzecznych komunikatów.

Dbaj, aby podczas posiłków było miło. Jeśli tak będzie, bardziej prawdopodobne, że dziecko nie będzie mogło się doczekać jedzenia. Staraj się unikać kłótni i przykrych rozmów przy stole.

Zweryfikuj swoje oczekiwania. Nie oczekuj manier, które będą zbyt trudne dla malucha. Na przykład nie oczekuj, że 3-letnie dziecko będzie jadło przy użyciu odpowiedniego sztućca. Dla wielu dzieci łyżka jest znacznie łatwiejsza w obsłudze niż widelec.

Co z przekąskami?

Każdego dnia dziecko powinno spożywać trzy posiłki i dwie przekąski. Małe dzieci zazwyczaj nie zjadają wystarczającej ilości pokarmu podczas jednego posiłku, aby czuć się sytym aż do następnego. Oferuj dziecku małe, zdrowe przekąski między posiłkami. Te zdrowe to: ser sznurkowy o zmniejszonej zawartości tłuszczu, jogurt, plasterki jabłka lub połówki truskawek, plasterki chudego indyka czy krakersy pełnoziarniste podane z masłem orzechowym czy powidłami. Oferuj przekąskę tylko wtedy, gdy następny posiłek jest za kilka godzin. Jeśli posiłek będzie w ciągu najbliższej godziny, pomiń przekąskę. Jeśli dziecko usiądzie do stołu głodne, bardziej prawdopodobne, że zje.

Jeśli dziecko nie je podczas posiłku, kilka godzin później zaproponuj mu pożywną przekąskę. Jeśli nie zje przekąski, zaoferuj jedzenie ponownie przy następnym posiłku. Dziecko zazwyczaj zjada kolejny posiłek.

Czego nie robić, by nie zniechęcić dziecka do jedzenia?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zachęcić dziecko do jedzenia. Ale są też takie, których nie powinieneś robić. Nie zmuszaj dziecka do „czyszczenia” talerza. Kiedy nie będzie już głodne, należy pozwolić mu przestać jeść. Zmuszanie do jedzenia, gdy nie jest głodne, może zakłócać jego naturalne, płynące z mózgu sygnały, które informują o sytości. Pozwolenie dziecku na wybór, kiedy przestać jeść, uczy, jak słuchać swojego ciała i dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych.

Nie negocjuj z dzieckiem ani nie przekupuj go. Groźby, kary i nagrody też nie są dobrymi pomysłami. Mogą prowadzić do walki o władzę. Unikaj zawierania umów. Na przykład nie mów dziecku, że jeśli zje jeszcze trzy kęsy, będzie mogło zjeść deser. To uczy je zawierania umów, aby zdobyć nagrodę również za inne aktywności. Ponadto uczynienie deseru nagrodą nadaje mu większą wartość w umyśle dziecka. Może to prowadzić do niezdrowego podejścia do słodyczy.

Jeśli obawiasz się, że dziecko je za mało, nie dawaj tego po sobie poznać. Dziecko może szukać uwagi, a twoje bardzo widoczne niezadowolenie będzie w niewłaściwy sposób zaspokajać tę potrzebę. Może to prowadzić do tego, że w kółko będzie działo się to samo.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące rozwoju twojego dziecka lub jeśli obawiasz się, że wybredne jedzenie spowalnia jego rozwój, skonsultuj to z lekarzem pediatrą.

image
Karmienie małych dzieci jest sporą sztuką, ale kiedy dziecko odmawia jedzenia, masz cały arsenał metod, by je do niego skłonić
FOTO: freepik

Karolina Kasperek

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. wrzesień 2024 18:03