Być może słyszeliście o diecie low FODMAP (niskie FODMAP) od znajomych lub z Internetu. FODMAP to skrót od angielskiego Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides and Polyols, czyli po polsku „fermentujące oligo-, di- i monosacharydy i poliole”. Mowa tu o fermentujących węglowodanach, których organizm nie trawi i nie wchłania w jelicie cienkim.
Na czym polega dieta FODMAP?
Dieta ma pomóc osobom z zespołem jelita drażliwego (IBS) i/lub przerostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO) ustalić, które pokarmy są problematyczne, a które będą dla nas bezpieczne.
– Dieta low FODMAP, czyli o małej zawartości fermentujących węglowodanów i polioli, to tymczasowy plan żywieniowy, który jest bardzo restrykcyjny – twierdzi Hazel Galon Veloso, gastroenterolożka z uniwersytetu Johns Hopkins. – Zawsze dobrze jest porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem diety, zwłaszcza w przypadku diety low FODMAP, ponieważ eliminuje ona wiele produktów. Nie jest to dieta, którą można stosować przez długi czas. To krótki proces odkrywania, aby określić, które pokarmy są dla nas kłopotliwe.