Przede wszystkim rano, bez względu na to, czy będziesz nakładać makijaż, czy nie, nałóż na całą twarz, łącznie z szyją i uszami, krem z filtrem.freepik
StoryEditorPorady makijażowe

Makijaż i filtr słoneczny? To da się pogodzić!

26.05.2024., 12:00h
Wiele z nas nosi latem makijaż i nie wyobraża sobie wyjścia na popołudniowy grill lub do sklepu bez różu na policzkach czy podkładu. Tymczasem czytamy, że preparat z filtrem trzeba nakładać co kilka godzin.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym nie wyklucza makijażu

Jak pogodzić to z pieczołowicie wykonanym makijażem? Czy trzeba go zmywać i robić ponownie? Niekoniecznie. Są sposoby, by dodawać latem twarzy koloru i jednocześnie dobrze chronić jej skórę przed promieniami UV.

Przede wszystkim rano, bez względu na to, czy będziesz nakładać makijaż, czy nie, nałóż na całą twarz, łącznie z szyją i uszami, krem z filtrem.

Jeśli nie będziesz nakładać makijażu, postaw na gęstą formułę. Jeśli chcesz się umalować, użyj raczej emulsji, lotionu albo serum z filtrem. Współczynniki filtrów przeciwsłonecznych (SPF) mieszczą się w spektrum od 10 do nawet 100 i łatwo pomyśleć, że najlepszym rozwiązaniem będzie filtr przeciwsłoneczny o bardzo wysokim SPF, że im wyższy SPF, tym lepiej. Jednak tak nie jest.

W rzeczywistości bardzo wysoki współczynnik daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Specjaliści twierdzą, że współczynniki wyższe niż 50 nie wnoszą niczego dodatkowego do ochrony skóry, a liczba jest raczej zabiegiem marketingowym. Dermatolodzy uważają, że najlepszym wyjściem jest filtr o współczynniku 30.

image
Tak pieczołowicie zrobiony makijaż możesz po kilku godzinach pokryć preparatem z filtrem UV. Do odświeżania ochrony przed słońcem świetnie nadadzą się filtry w sprayu, spraye utrwalające makijaż z filtrem UV i sypkie pudry z filtrem
FOTO: freepik

Wklep krem ​​​​przeciwsłoneczny, aż całkowicie się wchłonie w skórę. Nie żałuj go skórze! Może ci się wydawać, że nakładasz więcej produktu na twarz niż zwykle, ale wklepuj go. Wklepując filtr przeciwsłoneczny, zamiast go wcierać, unikniesz podrażnienia skóry. Zapewni to również równomierne nałożenie preparatu. Przed rozpoczęciem makijażu należy dać kremowi z filtrem 3–5 minut na całkowite wchłonięcie.

Czy pod krem koloryzujący z filtrem warto nakładać dodatkowy filtr?

W drogeriach znajdziesz liczne kremy koloryzujące – BB albo CC – z filtrem. Pełnią one funkcję bardzo lekkiego podkładu z ochroną. Jednak produkty kosmetyczne z ochroną przeciwsłoneczną nie są tak skuteczne, jak te nastawione wyłącznie na ochronę. Dlatego jeśli chcesz użyć kremu koloryzującego z filtrem, nałóż go na zwykły krem ​​​​przeciwsłoneczny.

Używaj zabarwionego produktu SPF jako dodatkowej ochrony, a nie jedynej. Jeśli masz tłustą skórę, możesz rozważyć zainwestowanie w bazę z filtrem SPF nałożoną pod koloryzujący krem ​​nawilżający lub podkład w płynie z filtrem. Zapewni to skuteczniejszą ochronę niż stosowanie zwykłego kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Jeśli dotychczas stosowałaś na twarz tylko sypki puder albo podkład w pudrze, zamień go na podkład w płynie lub w kremie. Będą najbardziej naturalnie łączyć się z teksturą filtru przeciwsłonecznego i zapobiegną efektowi „ciastkowania się” produktów. Świetnym rozwiązaniem na lato jest używanie zamiast podkładu płynnych bronzera i różu, które dadzą efekt muśnięcia słońcem, ale bez uszkodzeń słonecznych. Oczy pomaluj jak zwykle.

Jak zapewnić sobie ochronę, gdy już masz makijaż?

Formuły w kremie, sztyfcie czy płynie świetnie komponują się z kremami z filtrem i pozwalają właściwie na uzupełnianie koloru na policzkach bez konieczności robienia makijażu od początku. Po paru godzinach na blednący już kremowy bronzer czy róż możesz ponownie nałożyć krem z filtrem albo dołożyć krem BB z filtrem i znów mus­nąć policzki kremowym różem czy bronzerem. Co ważne: nie zaleca się mieszania kremu przeciwsłonecznego z podkładem lub kremem nawilżającym. Może ci się wydawać, że zaoszczędzisz w ten sposób trochę czasu, ale zawsze istnieje ryzyko, że dwa produkty nie będą ze sobą dobrze reagować. Możesz natomiast rozcieńczyć filtr przeciw­słoneczny i zmniejszyć stopień krycia.

No dobrze. A co, jeśli zrobiłaś pełen makijaż, siedziałaś nad nim pół godziny, pod nim masz krem z filtrem UV, ale minęły trzy kolejne godziny, a ty chcesz wciąż zapewniać ochronę twarzy? Nie da się przecież nałożyć na niego ponownie kremu z filtrem. Nie tylko dlatego, że zniweczy naszą pracę. Aby krem ​​​​przeciw­słoneczny zadziałał najskuteczniej, należy go nakładać bezpośrednio na gołą skórę. Trudno jednak robić makijaż co 2–3 godziny od nowa. Z pomocą przyjdą ci spraye utrwalające z filtrem SPF, pudry z filtrem SPF (zwykle dostępne w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej), a także filtry przeciwsłoneczne w sprayu.

image
Sypkim pudrem z filtrem UV możemy uzupełniać ochronę przed słońcem przez cały dzień
FOTO: freepik

W sprayu i w pudrze - jaką formułę wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem do utrwalania ochrony przed słońcem na zrobionym już makijażu będzie krem ​​​​przeciwsłoneczny w sprayu. Pozwoli nie zniszczyć makijażu. Aby prawidłowo go zastosować, zamknij oczy i wstrzymaj oddech. Spryskuj twarz okrężnymi ruchami. Zrób kilka takich kółek. Rozpylaj więcej, niż wydaje ci się, że potrzebujesz, ponieważ filtry przeciwsłoneczne w sprayu nie kryją tak dobrze, jak kremy i balsamy. Nie dotykaj twarzy podczas schnięcia sprayu. Jeśli jej dotkniesz, ryzykujesz miejscowym potarciem i utratą ochrony przeciwsłonecznej.

Inną opcją jest spray utrwalający makijaż z filtrem SPF. Podobnie jak krem przeciwsłoneczny w sprayu, nie powinien on być stosowany jako jedyna forma ochrony przed słońcem, ale świetnie nadaje się do poprawek i pomaga utrzymać makijaż na miejscu przez cały dzień. Spraye utrwalające makijaż z filtrem SPF nie tylko chronią skórę przed słońcem, ale mogą też ją matowić i nawilżać.

image
Przede wszystkim rano, bez względu na to, czy będziesz nakładać makijaż, czy nie, nałóż na całą twarz, łącznie z szyją i uszami, krem z filtrem.
FOTO: freepik

Sypki puder z filtrem to kolejna opcja, którą możesz zastosować na makijaż. Jednak w przeciwieństwie do sprayu z filtrem przeciwsłonecznym będziesz musiała bezpośrednio dotknąć skóry, co może, ale nie musi, naruszyć makijaż. Puder możesz nakładać nawet na linię włosów.

Jaki krem z filtrem można nakładać na makijaż?

Jeśli jednak stwierdzisz, że jesteś gotowa poświęcić makijaż, możesz na niego nałożyć po tych 3 godzinach krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym. Ale tu uwaga – nie każdy!

Większość filtrów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku ma charakter chemiczny, co oznacza, że ​​substancje chemiczne w nich zawarte zapobiegają działaniu słońca poprzez pochłanianie promieni. Krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym tzw. fizycznym działa inaczej – poprzez utworzenie fizycznej bariery między skórą a słońcem. Tę fizyczną barierę stanowią najczęściej tlenki cynku albo tytanu.

Dlaczego na makijaż należy nałożyć z kremów wyłącznie te z filtrem fizycznym? Ponieważ makijaż, który masz na sobie, nie pozwoli skórze wchłonąć chemicznego filtra przeciwsłonecznego, nie będzie skutecznej ochrony. Filtr chemiczny działa wyłącznie wtedy, kiedy jest wchłonięty przez skórę. Fizyczny filtr działa także na makijażu, odbijając promienie słoneczne. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne są dostępne w postaci proszków, kremów i sprayów. W drogerii musisz więc koniecznie dopytać, żeby wiedzieć, jaki rodzaj filtra kupujesz.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 17:54