Czy bezsenność to objaw menopauzy?
Po ostatniej miesiączce niektóre kobiety zauważają, że piersi nie są już tak pełne, jak dawniej, a staniki robią się luźniejsze. Dzieje się tak dlatego, że zmniejsza się stężenie estrogenu – żeńskiego hormonu. Objawem klimakterium jest też często bezsenność. Problemy ze snem również powoduje zmniejszenie stężenia estrogenu, a towarzyszą temu zaburzenia kontroli temperatury w ośrodkach w mózgu. Kobiety budzone są często przez uderzenie gorąca, a potem nie mogą ponownie zasnąć.
Zmiany zewnętrzne mogą także utrudniać zasypianie. Według Mental Health America około jednej czwartej dorosłych w średnim wieku należy do tzw. pokolenia przegubowego. Oznacza to, że jego przedstawiciele jako osoby dorosłe wychowują dzieci, a czasem też wnuki i jednocześnie wspierają starzejących się rodziców. W życiu kobiet jest to często okres szczytu kariery zawodowej, ale też przekwitania. Eksperci zalecają kobietom w tym czasie kładzenie się spać codziennie o tej samej porze, unikanie ekranów przed snem i wstawanie każdego ranka o tej samej porze. Dobrze jest też zapewnić sobie lekki chłód w sypialni i ograniczyć spożycie płynów wieczorem.
Jakie nietypowe objawy daje klimakterium?
Kolejnym objawem menopauzy jest suchość skóry. I znów winne jest małe stężenie estrogenu. Bez niego skóra staje się mało elastyczna, napięta i swędząca, szczególnie wieczorem i w nocy. Możesz temu przeciwdziałać, codziennie stosując krem nawilżający. Im gęstszy i bardziej tłusty, tym lepiej ukoi suchą skórę. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii stosowanie balsamu z kwasem hialuronowym lub gliceryną pozwala skutecznie ujędrniać i wygładzać skórę.
Czy któraś z was pomyślała, że metaliczny posmak w ustach może sygnalizować menopauzę? Sprawcą jest znów zmieniające się stężenie estrogenu. To bardzo rzadki objaw, ale niektóre kobiety mogą odczuwać ból lub pieczenie języka, warg, dziąseł lub innych miejsc w jamie ustnej. Niektóre produkty spożywcze mogą smakować inaczej w trakcie menopauzy lub po niej. Ponownie winowajcą jest brak równowagi hormonalnej, który wpływa na kubki smakowe i zwiększa wrażliwość na ból.
Po menopauzie wzrasta ryzyko wypadania włosów. Skóra, także na głowie, jest bardziej sucha, za co znów odpowiadają niedobory estrogenu. Jeśli zauważysz, że twoje włosy rzedną, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma innych problemów, takich jak większe zaburzenia równowagi hormonalnej czy niedobór żelaza. Doraźnie stosuj produkty do włosów wypadających. Pomocne mogą być też dostępne bez recepty leki, takie jak minoksydyl.
Jak menopauza wpływa na pamięć i koncentrację?
Menopauza wpływa również na umiejętności językowe i inne funkcje związane z pamięcią. Gdy stężenie estrogenu się zmniejsza, możesz mieć trudności z zapamiętywaniem nowych informacji lub odzyskiwaniem tego, co już masz w głowie. Specjaliści mówią, że kobietom często wydaje się wręcz, że zapadły na jakąś chorobę neurologiczną. Dodatkową przyczyną problemów z pamięcią jest wspomniana już bezsenność. Stosowanie terapii hormonalnej i wyregulowanie wzorców snu może pomóc w utrzymaniu lepszej sprawności intelektualnej.
Niektóre kobiety zgłaszają także mgłę mózgową, ale też niezdolność do skupienia uwagi, podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów lub angażowania się w abstrakcyjne myślenie, jak mówi dr John F. Randolph Jr., profesor położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Michigan Health w Ann Arbor w USA. Tak było w przypadku wielu uczestniczek badania Study of Women’s Health Across the Nation, w ramach którego badano zmiany fizyczne, biologiczne, psychologiczne i społeczne u kobiet w średnim wieku. Dobra wiadomość jest taka, że po menopauzie sprawność w różnych obszarach wraca do poziomu sprzed menopauzy.
Czy menopauza powoduje przykry zapach?
Kiedy stężenie estrogenu się zmniejsza, całe ciało, w tym usta, staje się bardziej suche. A kiedy jama ustna jest sucha, łatwiej rozwijają się bakterie powodujące próchnicę i krwawienie czy też cofanie się dziąseł. Rozwiązaniem jest właściwa higiena jamy ustnej i picie dużej ilości płynów. Czasami suchość w ustach pogłębia zażywanie niektórych leków, jak choćby antydepresantów. Jeśli doświadczasz uderzeń gorąca i nocnych potów, nic dziwnego, że możesz mieć do czynienia z niezbyt przyjemnym zapachem ciała. Pomocne może być w tej sytuacji unikanie pokarmów i napojów pobudzających, jak alkohol, pikantne potrawy i kofeina.
Istnieją dowody na to, że pomocne tu może być głębokie oddychanie. Badanie Instytutu Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych wykazało, że rytmiczne, głębokie oddychanie dwa razy dziennie pomogło zmniejszyć liczbę i nasilenie uderzeń gorąca. Jak jeszcze unikać nieprzyjemnych woni? Noś oddychającą odzież, kąp się częściej i używaj mocniejszego dezodorantu z antyperspirantem.
W czasie przekwitania możesz zauważyć, że paznokcie są bardziej suche i łamliwe. Kto winien? Estrogen! Jego mniejsze stężenie utrudnia skórze zatrzymywanie wilgoci, a paznokcie też jej potrzebują. Pomocna może być zbilansowana dieta i picie dużej ilości płynów. Według badań opublikowanych w „The Journal of Cosmetic Dermatology” przyjmowanie suplementów kolagenowych może pomóc wzmocnić paznokcie i poprawić ich wzrost.
Nie daj się zakręcić: jak walczyć z menopauzalnymi zawrotami głowy?
Chociaż nie jest to powszechny symptom, zawroty głowy są jednym z objawów menopauzy. Towarzyszą im czasem nudności i uczucie wirowania, a objawy te mogą pojawiać się i znikać. Leczenie zależy od przyczyny, ale może obejmować zmiany stylu życia, takie jak zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.
Klimakterium to nie tylko suchość pochwy. Pojawia się wtedy także ból. Zmniejszone stężenie estrogenu powoduje, że tkanka pochwy i sromu staje się cienka i podatniejsza na podrażnienia i stany zapalne, co może prowadzić do otarć i krwawień podczas stosunku płciowego oraz zwiększać ryzyko infekcji. Dostępne bez recepty środki nawilżające do pochwy, takie jak olej kokosowy, to dobry początek, a stosowanie lubrykantów na bazie wody lub silikonu podczas stosunku może zmniejszyć ryzyko bólu i otarć.
Złotym standardem leczenia jest miejscowo stosowany estrogen. Można przyjmować estrogen w postaci kremu lub tabletek umieszczanych w pochwie lub w postaci małego kolczyka dopochwowego.
Karolina Kasperek
fot. envato elements