Pewnie czasem zastanawiasz się, dlaczego produkty, których używasz, nie działają na ciebie lub nie widzisz spektakularnych rezultatów. Może się tak dziać dlatego, że używasz niewłaściwego dla swojego rodzaju skóry produktu. Nasze wskazówki pomogą ci szybko zidentyfikować typ cery, a następnie skutecznie dobierać produkty.
Jak rozpoznać skórę suchą?
Jeśli twoja skóra nieco się łuszczy i jest szorstka w dotyku, masz najprawdopodobniej suchą skórę. Suchej skórze brakuje wilgoci i lipidów, czyli tłuszczów. Jest mniej elastyczna, bardziej napięta i ma tendencję do swędzenia. Sucha skóra to efekt niedostatecznej produkcji sebum. Silniej reaguje na wpływy środowiska, zwłaszcza podrażnieniem. Dzięki specjalnym kremom pielęgnacyjnym przywrócisz jej zapasy wilgoci i wzmocnisz bariery ochronne skóry. Najlepiej stosować produkty silnie nawilżające.
Jak rozpoznać suchą skórę? Ma dość blady kolor, miejscami się łuszczy, ma nierówną fakturę i dają się zauważyć drobne linie wokół oczu i ust.
Co wyróżnia cerę tłustą?
Skóra tłusta jest wynikiem nadprodukcji łoju (sebum) przez gruczoły łojowe. Inne przyczyny mogą obejmować hormony, wilgotny klimat lub przesuszenie skóry, które zmusza ją do produkcji większej ilości sebum. Kiedy twoja skóra się błyszczy lub zauważasz nadmiar sebum na twarzy, szyi, ramionach i plecach, to dowód na skórę tłustą. Jej najbardziej widoczne cechy to błyszczenie się, duże lub otwarte pory, skłonność do trądziku i zaskórniki.
Strefa T
Jak sama nazwa wskazuje, taka skóra to połączenie zarówno tłustej, jak i suchej skóry. Najczęściej wygląda to tak, że tzw. strefa T (czoło i nos) są tłuste, a policzki suche. Skóra mieszana jest ze zrozumiałych względów trudniejsza w pielęgnacji.
Skóra normalna oznacza dobrze zbalansowaną skórę. Strefa T (czoło, broda i nos) mogą być nieco tłuste, ale wydzielanie sebum i nawilżenie są zrównoważone, a skóra nie jest ani za tłusta, ani za sucha.
Jak rozpoznać normalną skórę? Jest czysta, gładka, bez plam i nie jest tłusta. Ma drobne pory, dobre krążenie krwi. Brak tu przebarwień i skaz, jest aksamitna, miękka i gładka, nie jest nadwrażliwa.
Jak rozpoznać skórę wrażliwą?
Jeśli masz wrażliwą skórę, z pewnością wiesz, jak bardzo mogą na nią wpływać czynniki emocjonalne i środowiskowe – od zmiany pogody, przez zwierzęta domowe, stres, a nawet kurz. Drażliwość wywołana jest podrażnieniem zakończeń nerwowych w górnej warstwie skóry. Dzieje się tak, ponieważ naturalna funkcja barierowa skóry jest osłabiona.
Jak rozpoznać wrażliwą skórę? Czasami jest obolała lub wrażliwa na dotyk. Łatwo czerwienieje po ostrym posiłku lub wypiciu alkoholu. Ma plamy zaczerwienienia, które mogą zniknąć lub nie. Ma obszary o nierównej fakturze, z suchością i łuszczeniem.
Skóra wrażliwa intensywnie reaguje na pielęgnację, swędzi lub reaguje wysypką po kontakcie z czynnikami drażniącymi, czerwienieje i wysycha po gorącym prysznicu lub intensywnym treningu, ale też reaguje podrażnieniem na mycie twardą wodą.
Karolina Kasperek
Fot. Freepik
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 23/2023 na str. 49. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.