Nastolatki potrafią się bawić, ale w tej zabawie – także zapomniećfreepik
StoryEditorWieś i rodzina

Po narkotyki coraz częściej sięgają uczniowie. Jak rozpoznać problem?

13.04.2024., 10:00h
Kiedyś narkotyki kojarzono z subkulturami. Po heroinę, zażywaną w Polsce w postaci „kompotu”, sięgali ludzie, którym się nie powiodło, bezdomni, artyści. Czyli raczej wyjątki. Dziś z narkotykami jest inaczej. Badania pokazują, że łatwo o nie wśród uczniów szkół średnich, a nawet podstawowych. Czas się im przyjrzeć.

Dlaczego nastolatki sięgają po narkotyki?

Jedną z przyczyn jest presja rówieśników. Nastolatki mogą czuć, że muszą spróbować narkotyków, aby dopasować się do grupy rówieśniczej. Zażywanie narkotyków może być także formą eksperymentowania. i poszukiwania ekscytujących doświadczeń.

Czy narkotyki poprawiają nastrój?

Wielu młodych ludzi zmaga się z problemami psychicznymi, jak przewlekłe obniżenie nastroju czy depresja. Mogą wtedy stosować narkotyki w celu samoleczenia i łagodzenia objawów. Leki mogą tymczasowo złagodzić stres lub lęk. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, kiedy młodzież nie ma się do kogo zwrócić po pomoc, wydaje jej się, że nie ma do kogo albo też nie wie, jak to zrobić. Niektórzy mogą również zażywać narkotyki, aby poradzić sobie z cierpieniem związanym z traumą – miłosnym rozczarowaniem czy internetowym hejtem. Jedno z badań wykazało, że młodzież, która doświadczyła potencjalnie traumatycznych wydarzeń przed 11. rokiem życia, częściej sięgała po marihuanę, kokainę i leki na receptę. Częściej zażywała też narkotyki. Szczególnie silnie powiązane z używaniem narkotyków było doświadczenie przemocy.

Niektóre nastolatki nadużywają substancji psychoaktywnych, aby osiągnąć ekstatyczny nastrój. Narkotyki tymczasowo wywołują poczucie szczęścia i przyjemności. Zdarza się, że młodzi zażywają narkotyki w celu poprawy wyników sportowych lub szkolnych.

Ilu Polaków pali marihuanę?

Jak czytamy na stronie internetowej badanienalogow.pl, według danych z „Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2020” (to najnowszy tego typu dokument) do używania marihuany przyznaje się 12,1% ogólnej populacji w Polsce. Dane dotyczą 2018 roku. Używa jej niemal 8% osób w wieku od 15 do 34 lat. Do eksperymentów z marihuaną i haszyszem przyznawało się 21,4% uczniów do 16. roku życia i 37,2% starszych. Tymczasem marihuana jest wysoce szkodliwa dla młodego mózgu.

Jak narkotyki wpływają na rozwój mózgu?

Mózg rozwija się aż do około 25. roku życia, a rozwój w okresie nastoletnim jest wyjątkowo dynamiczny. Narkotyki i alkohol mogą go zakłócać. Upośledzają myślenie, pamięć i uczenie się. Mogą wywołać paranoję i wpływają na zdolność rozwiązywania problemów. Nadal nie wiadomo, jak długo utrzymują się efekty zażywania marihuany i czy zmiany w mózgu mogą być trwałe. Istnieją badania, które wiążą regularne, uporczywe używanie marihuany, począwszy od okresu dojrzewania, ze spadkiem ilorazu inteligencji. Wśród objawów zażywania znajdują się zmienione stany nastroju i postrzegania rzeczywistości, problemy z koncentracją i pamięcią, przyspieszona praca serca, dobry nastrój, „głupawki”, zaczerwienione oczy, napady głodu, duży apetyt, osłabienie czasu reakcji. Taki stan trwa najczęsciej do 4 godzin. Ale THC – substancja czynna w marihuanie – pozostaje dłużej w organizmie. Testy mogą wykryć ją w moczu do 30 dni, w ślinie do 24 godzin i we krwi do 12 godzin.

Co to jest MDMA?

Ecstasy to potoczna nazwa narkotyku syntetycznego zwanego metylenodioksymetamfetaminą (MDMA). Jest klasyfikowany jako empatogen, co oznacza, że ​​zwiększa poczucie empatii i współczucia wobec innych. Działa również stymulująco, ponieważ przyspiesza pracę centralnego układu nerwowego (mózgu), a w dużych dawkach może zmienić postrzeganie rzeczywistości i działać halucynogennie. Substancja ta jest używana od dziesięcioleci w psychiatrii i psychologii do leczenia zespołu stresu pourazowego u weteranów wojennych.

Niestety MDMA jest też stosowane jako środek poprawiający nastrój. W dużych dawkach może powodować drgawki i wymioty, a nawet przyczynić się do śmierci. Zwykle występuje w postaci tabletek, ale może mieć postać proszku. Tabletki są różnych kolorów i mają wytłoczone zdjęcia lub logo. Efekty są odczuwalne od około 20 minut do godziny po zażyciu i utrzymują się przez 3–4 godziny. Powrót do stanu sprzed zażycia może trwać od 1 do 2 dni lub do tygodnia.

image
Nastolatki potrafią się bawić, ale w tej zabawie – także zapomnieć
FOTO: freepik

Ekstaza może zabić

Osoby cierpiące na epilepsję, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzycę, choroby nerek, zaburzenia nastroju lub zaburzenia psychiczne, są bardziej narażone na szkody w przypadku zażywania MDMA. Może ono być niebezpieczne, jeśli zostanie zmieszane z innymi używkami czy narkotykami, w tym alkoholem, kokainą, amfetaminą, metamfetaminą i niektórymi lekami na receptę, jak choćby leki przeciwdepresyjne.

Jak MDMA wpływa na organizm?

Skutki różnią się w zależności od osoby i zależą od ilości i mocy dawki, budowy fizycznej i stan umysłu, a także reagowania na substancję – osoba zażywająca ją po raz pierwszy może doświadczyć innych efektów niż ta, która zażywała ją wcześniej. Znaczenie ma, czy substancję zmieszano z innymi lekami.

Efekty zażycia obejmują:

  • euforię oraz poczucie energii i pewności siebie,
  • przyspieszone tętno i oddech,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • pocenie się i odwodnienie,
  • mdłości,
  • zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami,
  • mrowienie skóry i bóle mięśni,
  • rozszerzone źrenice,
  • utratę apetytu,
  • wyostrzone zmysły,
  • problemy ze snem,
  • skłonność do czułości,
  • utratę zahamowań,
  • nadmierne pragnienie – picie dużych ilości wody, które może skutkować śmiercią.

Oprócz tych objawów u osób przyjmujących ecstasy w dużych lub mocnych dawkach mogą wystąpić skutki, takie jak halucynacje słuchowe i wzrokowe, irracjonalne zachowanie, które wydaje się nie na miejscu – agresja czy paranoja, ale też niepokój i drażliwość oraz wymioty.

Podwyższony nastrój może trwać do 6 godzin, ale bywa, że młodzież zażywa krótko po pierwszej dawce drugą. Wtedy efekty są obserwowalne dłużej. Często po powrocie do domu dziecko wygląda normalnie, ale rodzice wciąż mogą sprawdzić czy coś zażywało. W sprzedaży, również internetowej, dostępne są domowe testy wykrywające w ślinie sześć narkotyków. Różne testy mają różne konfiguracje, ale możemy nimi wykryć amfetaminę, kokainę, heroinę, morfinę, marihuanę, haszysz, MDMA i benzodiazepiny. O pozostałych narkotykach napiszemy w kolejnych numerach.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 07:13