Pękające pięty to czasem wyłącznie problem estetyczny. Jeśli jednak nie reagują na pielęgnację, odwiedź dermatologafreepik
StoryEditorZdrowie

Spękane pięty – co z nimi robić?

02.09.2023., 09:00h
Skóra stóp bardzo łatwo wysycha i pęka. Dzieje się to szczególnie intensywnie zimą. Powodów tego stanu może być kilka. Czasem to wyłącznie problem estetyczny, choć i ten może prowadzić do poważniejszych powikłań. Czasem jednak przyczyna może być poważniejsza.

Dlaczego pięty pękają?

Istnieje kilka etapów rozwoju tej przypadłości. Pierwszym objawem jest tworzenie się suchej, twardej skóry wokół pięty – to modzel. Kiedy chodzisz i wywierasz większy nacisk na obszar, poduszki tłuszczowe pod piętami rozszerzają się, powodując, że w modzelach zaczynają się pojawiać małe pęknięcia. Przyczyną pękających pięt może być bycie na nogach przez długi czas, zwłaszcza na twardych podłogach, ale też twarde i niestabilne obuwie czy chodzenie boso, ponieważ nie zapewnia to wsparcia stopom. Wśród przyczyn są też otyłość, długie, gorące prysznice i choroby przewlekłe, jak choćby cukrzyca.

Z biegiem czasu pęknięcia staną się głębsze i mogą zacząć krwawić. W ciężkich przypadkach mogą prowadzić do infekcji, a jeśli jesteś cukrzykiem, pęknięte pięty mogą prowadzić do owrzodzeń i tzw. stopy cukrzycowej.

Jak przeciwdziałać pęknięciom stóp?

Z pękającymi piętami nie musisz od razu biec do podologa czy na pedicure. Możesz poradzić sobie z nimi samodzielnie. Ogranicz prysznice do 5, a kąpiele do 10 minut. Zbyt długa kąpiel może wysuszać skórę. Delikatnie osuszaj skórę ręcznikiem. Użyj delikatnego, bezzapachowego środka myjącego. Pomoże to stopom zachować naturalne natłuszczenie.

Nakładaj na pięty krem czy balsam nawilżający nie później niż 5 minut po kąpieli – to ważne, ponieważ skóra jest wtedy bardziej chłonna. Poszukaj kremu nawilżającego, który zawiera 10–25% mocznika, alfa-­hydroksykwasu lub kwasu salicylowego i nałóż go na pięty natychmiast po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna i kiedy tylko poczujesz, że pięta jest sucha. Przed snem nałóż wazelinę. Rozważ noszenie skarpet w nocy, aby uniknąć zabrudzenia pościeli. W ciągu dnia nałóż płynny bandaż na pęknięcia na piętach, aby stworzyć barierę ochronną, która może pomóc zmniejszyć ból, przyspieszyć gojenie i powstrzymać zarazki przed wnikaniem do skóry. Noś odpowiednie buty. Unikaj tych z odkrytymi piętami, takich jak klapki lub pantofle, butów, które są zużyte czy niedopasowane.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 01:02