envato elements
StoryEditor

Testy domowe na różne choroby: jakie mają zalety, a jakie wady?

03.09.2023., 10:00h
Coraz więcej chorób, przypadłości czy infekcji możemy potwierdzić bądź wykluczyć, nie wychodząc z domu albo idąc jedynie do apteki. Testy do wykonania w domu są coraz popularniejsze wśród tych, którzy chcą mieć oko na zdrowie. Są szybkie i łatwe do wykonania. Jednak wraz z wygodniejszym dostępem pojawia się pytanie, czy są też niezawodne. Czy można polegać na ich wynikach?

Testem domowym można dziś zmierzyć niemal wszystko – od hormonów po określone przeciw­ciała. Wyniki testu mogą być łatwo zinterpretowane przez lekarza lub specjalistę, który może je wykorzystać do zaplanowania leczenia.

Co zbadasz w domu?

Ogromnym przełomem były testy ciążowe i testy na cukrzycę. łatwe w użyciu i prawie w stu procentach dokładne. Jednak istnieje ogromna różnica między wiedzą, czy jesteś w ciąży, a analizowaniem wyników testów genetycznych.

I choć wielu specjalistów krytykowało monitorowanie zdrowia dostępnymi w każdej aptece testami, sytuację zmieniła pandemia. Test domowy pomagał uniknąć infekcji. Co więcej, pandemia doprowadziła również do opracowania nowych metod testowania, takich jak analizatory oddechu, aplikacje na telefon analizujące kaszel czy testy płatkowe.

Możesz przetestować się w domu pod kątem szerokiego zakresu schorzeń lub parametrów. W kilka chwil możesz zbadać stężenie glukozy, stężenie cholesterolu, potwierdzić bądź wykluczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C i ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV), stężenie protrombiny (dla osób stosujących leki rozrzedzające krew), zapalenie gardła, infekcję dróg moczowych (ZUM), jajeczkowanie (owulację), ciążę, klimakterium i pH pochwy.

image

Wynik testu ciążowego, choć łatwego do wykonania, też nie zawsze jest jednoznaczny. Istnieją parametry, których zmierzenie, a tym bardziej zinterpretowanie wyników w domu będzie bardzo trudne

FOTO: freepik

Zalety testów domowych

Możesz prywatnie przetestować się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, w przypadku których możesz obawiać się naznaczenia. Możesz wcześnie wykryć zwiastuny niektórych chorób, zanim zauważysz objawy, i wprowadzić zdrowe zmiany. Na przykład jeśli odkryjesz, że masz duże stężenie cholesterolu, i podejmiesz kroki, aby je zmniejszyć, możesz obniżyć ryzyko chorób serca.

Jeśli mieszkasz na wsi lub nie masz transportu, testy domowe mogą dać ci możliwość monitorowania stanu zdrowia, gdy trudno dostać się do laboratorium. Testy domowe mogą ułatwić ci sprawdzenie się pod kątem określonych warunków i zmotywować cię do zarządzania swoim zdrowiem.

Większość zestawów testowych zawiera numer telefonu, pod który możesz zadzwonić, jeśli masz pytania dotyczące pobrania próbki lub zrozumienia wyników.

Mają swoje wady

Testy domowe mają jednak pewne ograniczenia. Jakie są ich wady? Możesz błędnie zinterpretować wyniki testu, co może prowadzić do wypróbowania niewłaściwych leków lub terapii lub opóźnić diagnozę i leczenie. Niektóre wyniki testów mogą być trudne do zinterpretowania. Na przykład znaczenie wyników fałszywie dodatniego i fałszywie ujemnego, a także prawdziwie pozytywnego i prawdziwie negatywnego może być mylące.

Możesz nie wybrać odpowiedniego testu, co prowadzi do niepotrzebnych wydatków i niepokoju. Możesz niewłaściwie obchodzić się z próbką lub przechowywać ją w niewłaściwy sposób, co może prowadzić do niedokładnych wyników. Możesz wprowadzić niepotrzebne kosztowne zmiany w oparciu o wyniki testu, na przykład kiedy radykalnie zmienisz dietę w reakcji na wynik testu na alergię pokarmową. Testy te nie zawsze dają jednoznaczne wyniki.

Jeśli uzyskasz pozytywne wyniki testu, będziesz musiał skontaktować się ze swoim lekarzem, co spowoduje kolejną rundę testów w celu potwierdzenia. Włączenie lekarza będzie konieczne, aby stworzyć plan leczenia. W oparciu o wynik testu domowego nie należy w żadnym wypadku dokonywać zmian w przyjmowanych lekach bez konsultacji z lekarzem. Testy domowe mogą też uśpić twoją czujnosć. Ich negatywne wyniki mogą sprawić, że u pewnych specjalistów nie pojawisz się przez miesiące czy nawet lata. Tymczasem wizyta u lekarza mogłaby pomóc wykryć jakąś inną chorobę.

Karolina Kasperek

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 11:32