StoryEditorWiadomości rolnicze

Zmieniają się czasy i oczekiwanie, ale oni potrafią im sprostać

24.02.2015., 12:02h
Ochotnicza Straż Pożarna w Żuradzie nie może poszczycić się stuletnią historią ani założycielami o błękitnej krwi. Zrodziła się jednak z potrzeby mieszkańców i na przekór przeciwnościom trwa do dziś na posterunku.  

Formację powołano do działalności na zebraniu wiejskim w marcu 1952 r. Swój akces zgłosiło wówczas do służby 28 członków. Na ich czele stanął komendant Stanisław Celny. Początki były trudne, bo ochotnicy sami musieli zabiegać o sprzęt, a nawet umundurowanie. Pozyskiwano je stopniowo za środki zbierane wśród mieszkańców. Okazją do zbiórek były organizowane cyklicznie zabawy taneczne. Do pożaru strażacy z Żurady wyjeżdżali konnym zaprzęgiem z ręczną sikawką. 

Dziś nikt już dokładnie nie pamięta, kiedy przesiedli się do pierwszego strażackiego wozu. Prawdopodobnie nastąpiło to dopiero na początku lat 70. Ten pierwszy samochód to był wysłużony już żuk, przekazany przez Gminną Radę Narodową w Olkuszu. Wcześniej jeździli więc nim pewnie tamtejsi strażacy.

Wiadomo natomiast dokładnie, kiedy ruszyły roboty przy budowie pierwszej prawdziwej strażnicy. Społeczny Komitet Budowy Remizy zawiązano w 1964 r., gdy OSP Żurada otrzymała od Skarbu Państwa parcelę. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Olkuszu zleciła opracowanie dokumentacji projektowej. Remizę jednak własnymi rękoma wznosili sami mieszkańcy Żurady w czynach społecznych. Pomagały nawet nastoletnie dzieci. Sami strażacy i mieszkańcy zbierali również pieniądze na zakup materiałów budowlanych. Społeczny Komitet zebrał na ten cel ponad 130 tys. zł. 700 tys. zł przekazała w kilku transzach Powiatowa Rada Narodowa w Olkuszu. Dzięki wielkiej determinacji lokalnej społeczności remizę oddano do użytku w 1973 r. Nowa remiza to nie wszystko, również w latach 70. OSP wzbogaciło się o motopompę i otrzymało swój pierwszy sztandar.

Strażnica od początku stanowić zaczęła centrum życia społecznego i kulturalnego wsi. Tam odbywały się oficjalne imprezy okolicznościowe, szkolenia, odczyty, potańcówki, ale i zebrania wiejskie. Remiza pełniła też rolę świetlicy młodzieżowej i sali bankietowej, w której mieszkańcy organizowali wesela. Nowa siedziba szybko okazała się zbyt ciasna, bo przybywało i sprzętu, i pomysłów na wykorzystanie obiektu. 

Na początku 1983 r. zarząd OSP Żurada podjął więc uchwałę o rozbudowie istniejącej remizy o większą salę taneczną i świetlicę oraz zaplecze socjalne dla strażaków. Tym razem również nie zawiedli strażacy i mieszkańcy, poświęcając budowie swój czas, siły i pieniądze. Z pomocą finansową przyszła również Gmina Olkusz i PZU. Nowe skrzydło oddano do użytku w 1988 r. 

Jednostka przetrwała trudny okres ustrojowej transformacji i w 2002 r. strażacy z Żurady mogli świętować półwiecze działalności, a przed dwoma laty 60-lecie istnienia. Choć zmieniły się czasy i oczekiwania lokalnej społeczności, ochotnicy potrafią im sprostać – tak na służbie, jak poza nią. A strażnica w Żuradzie wciąż jest sercem wsi. 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 16:23