Kolejny raz nie zawiedliście – na nasz konkurs przysłaliście dziesiątki przepisów. Niemal pachniały od nagromadzenia w nich wigilijno-świątecznych składników: suszonych śliwek, wanilii, cynamonu, goździków czy maku. Wyobraźnia z łatwością podpowiadała nam smaki, więc przyjemnie było nam czytać te receptury.
Tradycja dobrze przyprawiona
Wybór był tyleż przyjemny, co niełatwy. Bo wyjątkowo dużo w tym roku było takich, które zaskoczyły nas składem. Tradycyjne składniki w wyjątkowo smakowity sposób ubieraliście w kompozycje ziół i przypraw.
Magdalena Isbaner w „Bożonarodzeniowej piersi z indyka” proponuje przyprawiać go sokiem z pomarańczy, cynamonem, goździkami, anyżem i tymiankiem. W oryginalny sposób zestawialiście też produkty znane świątecznej tradycji od stuleci. Przekonaliście nas, że śledzia można zjeść z porem i żurawiną. A z piernika, bakalii i piwa – zrobić wyborny wigilijny deser.
Czasem wywracaliście tradycję tak, że...zostawała wciąż tradycją. Makowiec bez mąki? Tak, to możliwe, by cieszyć się makiem, nawet kiedy jesteśmy na diecie bezglutenowej. A gęsinowy farsz można upakować w półksiężyce z ciasta francuskiego własnej roboty. I to też będą pierogi z mięsem, choć, jak napisała Monika Klarzak, jej babcia gęsiną nadziewała klasyczne ciasto, a potem gotowała te pierogi w rosole.
- To paluszki do barszczyku, na które przepis przysłał nam Robert Kapturski
Historia pisana przepisem
Nas jednak urzekło coś jeszcze. Do receptur dołączyliście wzruszające opisy ich żywotów w waszych rodzinach. „Tak przyrządzoną kaczkę bardzo często robię na większe okazje i święta. To kaczka mojej mamy robiona w moim domu rodzinnym w latach 70. ubiegłego wieku. Mój mąż zawsze to wspomina. Niebawem będę obchodzić 60. urodziny i na pewno tej kaczki na nich nie zabraknie” – napisała Regina Gryska.
„Przepis na ten postny wigilijny deser jest w naszej rodzinie od pokoleń. Nie wyobrażam sobie Wigilii bez niego! Kutia jest ponadczasowa, potwierdzą to zwolennicy kuchni tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Przecież nie ma nic zdrowszego i smaczniejszego niż pełne ziarno, suszone owoce i miód!” – napisała Katarzyna Krasowska z Lubienia Kujawskiego.
„Przepis mojej babci na pysznego karpia gotowanego – rewelacyjny i przede wszystkim zdrowy. Przepis przywieziony ze Wschodu – tradycja na naszym wigilijnym stole” – czytamy w mailu Joanny Szmigielskiej z Mościcka.
Pierogi z siemieniem konopnym Małgorzata Bujak robi według przepisu otrzymanego od babci męża, która dostała go od swojej babci – sami policzcie, ile to pokoleń, ile lat.
Wzruszyły nas listy pisane przez bardzo młode gospodynie, ale też i te autorstwa starszych, pamiętających dawne, trudne czasy.
Grażyna Dratwiak z Niechanowa opisała w kilku zdaniach swój dzień, miłość do gotowania i zalety mięsa z własnego chowu. I podzieliła się przepisem na wyjątkowej klasy tort makowy. Nie zawiodła nas, jak zawsze, Ala Giesman z Hajnówki, która przesłała nie kilka, a całą książeczkę przepisów.
Panowie nie gorsi
Nie sądźcie też, że gotowanie to domena gospodyń. Pod przepisami podpisywali się także mężczyźni. Szymon Plusa podzielił się przepisem na gęś w miodzie z cebulą. Ryszard Szmigielski przekonuje, że ryba po japońsku na wigilijnym stole to „coś niesamowitego”. A Robert Kapturski poleca przepis na paluszki do wigilijnego barszczyku. Zdradza, że zajada się nimi cała rodzina.
Niektórych z Was udało się nam także usłyszeć. W kilku krótkich rozmowach chcieliśmy dowiedzieć się, jak wyglądają wasze przygotowania do świąt, a potem – wigilijne i świąteczne stoły.
– Przepis na kotleciki pieczarkowe w wafelku podpatrzyłam u mojej mamy. Przeważnie każda rodzina robi kotlety mielone. Ale żeby nie było to takie oklepane, i skoro robi się kotlety z serem w środku, to dlaczego by nie wykorzystać wafelka? Mama dodawała wafelek do środka, a potem obie zaczęłyśmy to testować, i zrobiłyśmy z niego rodzaj panierki – opowiadała nam Justyna Sujecka z Julianowa, podkreślając, że takie kotleciki są delikatniejsze, jednocześnie pozostając chrupiącymi. Justyna ma 26 lat. Mieszka z dwojgiem dzieci i mężem w gospodarstwie teściów, w którym hoduje się bydlo mleczne. Od teściowej nauczyła się przyrządzać zupę owocową na suszu ze śliwek i gruszek. Ale smak Wigilii, który nosi w sercu, to gotowana z mamą i babcią zupa śledziowa.
Beata Gut z Dłużca przesłała przepis na polędwiczkę z cebulą i ananasem. Nacinaną „w harmonijkę”.
– Robię go od lat na święta czy inne uroczystości. Taka upieczona „harmonia” z polędwicy, bardzo ładnie się prezentuje. Nie znajdzie go pani w żadnej książce, to mój autorski przepis. Bardzo lubię gotować i przeważnie robię to „z głowy”. Miałam ostatnio gości z Niemiec. Bardzo lubią w Polsce ryby. Akurat jej nie miałam, ale mam pewien sposób. Robię roladki z piersi kurzej, smażę, a potem zalewam zalewą octową. Są tacy, którzy się nie poznają na smaku. A w święta? Zawsze robię bardzo dużo jedzenia, cała rodzina się zjeżdża, bo wymyślam ciekawe potrawy – śmiała się Beata Gut.
Do świąt przygotowuje się w kilka dni, a uroczystości rodzinne potrafi podobno przygotować w godzinę.
Nagrody, nagrody
Czas, by przedstawić laureatki i laureatów naszego konkursu. Za przepis godny głównej nagrody – wartego ponad 5 tys. zł robota kuchennego ufundowanego przez Bank Ochrony Środowiska – uznaliśmy recepturę na pierogi z farszem z siemienia konopnego autorstwa Małgorzaty Bujak.
Wśród siedmiu laureatów nagród w postaci patelni są: Magdalena Izbaner, Monika Klarzak, Justyna Lasończyk, Maciej Paluch i Izabela Szymańska, Aneta Król, Ewa Tokarska, Katarzyna Radlińska.
Wśród siedmiu laureatów nagród w postaci patelni są: Magdalena Izbaner, Monika Klarzak, Justyna Lasończyk, Maciej Paluch i Izabela Szymańska, Aneta Król, Ewa Tokarska, Katarzyna Radlińska.
W konkursie przewidzieliśmy też cztery wyróżnienia. Nagrodami będą cenne upominki od Wydawnictwa, a trafią do rąk: Justyny Jarockiej z Rozdrażewka za śledzie z żurawiną i porem, Sylwii Jańczyk za ciasto makowe bezglutenowe, Grażyny Dratwiak z Niechanowa za tort makowy i Danuty Gryl z Krogulnej za pulpeciki z karpia z ziołami, imbirem i migdałami w panierce sezamowej.
Laureatom i wyróżnionym – gratulujemy! Nagrodę główną wręczymy osobiście, patelnie – roześlemy. Wszystkie przepisy, które dotarły na nasz konkurs, znajdą się wkrótce na naszej stronie internetowej.
Karolina Kasperek