StoryEditorWiadomości rolnicze

Żółtaczką typu A bardzo łatwo się zarazić

26.04.2017., 17:04h
Od dwóch tygodni jesteśmy bombardowani informacjami o zakażeniach żółtaczką. Sprawa dotyczy na razie  kilku blisko położonych miast, a chorych jest kilkanaście osób. Ale specjaliści mówią już o początkach epidemii, a przynajmniej o „dużym ognisku”.

Żółtaczka żółtaczce nierówna – istnieją różne typy wirusów ją wywołujących.  Za najgroźniejszą uznaje się tę powodowaną przez wirus typu C. Żółtaczkę, o której głośno jest ostatnio w mediach, powoduje jego „brat” o nazwie A. Co wiemy o tej postaci żółtaczki? Czym grozi, jak ją leczyć i jak przede wszystkim się nią nie zarazić?

Możesz nie wiedzieć

Żółtaczka typu A to choroba zakaźna dotykająca wątrobę i powodująca jej zapalenie. Wątroba jest niezwykle istotnym organem – nie możemy bez niej żyć. Usuwa szkodliwe substancje z naszej krwi, walczy z infekcjami, pomaga trawić, jest przechowalnią niektórych składników odżywczych i witamin, a także magazynuje energię.

Co zaskakujące, większość ludzi nie dowie się, że została zakażona wirusem typu A – u większości nie występują objawy. Jeśli się pojawią, będą wśród nich najprawdopodobniej  uczucie zmęczenia, obolałość mięśni, dolegliwości żołądkowe, ból żołądka, gorączka, utrata apetytu, biegunka, ciemnożółty mocz, stolec w jasnym kolorze oraz zażółcone skóra i białka oczu.

Objawy pojawiają się w okresie od 2 do 7 tygodni po kontakcie z wirusem. U dzieci w wieku poniżej 6 lat mogą w ogóle nie wystąpić. U starszych dzieci i dorosłych będą przypominać raczej grypę. Aby mieć pewność, czy to żółtaczka, wystarczy badanie krwi.

U większości zarażonych objawy ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni bez specjalistycznego leczenia. Ten wirus nie powoduje też trwałych uszkodzeń wątroby. Ale u części z nas symptomy będą trwać nawet 6 miesięcy. Wirus może też spowodować nagłe wyłączenie funkcji wątroby, zwłaszcza u ludzi starszych i z przewlekłymi chorobami tego organu. Taki stan wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Niektórzy chorzy mogą nawet potrzebować przeszczepu wątroby. Dlatego właśnie traktowanie wirusa żółtaczki typu A jako niewinnego jest absolutnie błędne.

Kontakt z nim nietrudny

Żółtaczkę typu A nazywa się chorobą brudnych rąk. Zarażamy się nią, mając w jakiś sposób kontakt z kałem osoby nią zarażonej. Większość z nas pomyśli, że to niezwykle rzadka sprawa, bo przecież trudno o sytuację, w której może się to zdarzyć. Wbrew pozorom dzieje się to często i wystarczy do tego zwykły brak higieny.

Taki kontakt z wirusem może odbyć się poprzez zjedzenie pożywienia przygotowanego przez osobę, która jest zarażona, a nie umyła dobrze rąk po skorzystaniu z toalety. Do zarażenia może też dojść, jeśli włożymy do ust palec albo przedmiot, który miał styczność z kałem osoby zakażonej. Źródłem infekcji może też być bardzo bliski kontakt z osobą zarażoną – seks z nią, ale również czynności wykonywane przy osobie chorej na żółtaczkę podczas opieki nad nią.

Wirus może pochodzić z nieuzdatnionej do picia wody – spożywanej bezpośrednio albo użytej do umycia produktów spożywczych.

Wirusem typu A nie zarazimy się, jeśli kichnie na nas lub zakaszle w naszym kierunku osoba zarażona. Nie stanie się to też, kiedy obok niej siedzimy, ani też kiedy przytulamy. Dziecko, pijąc mleko z piersi matki także nie może zarazić się tym typem wirusa.

Kto obarczony jest wyższym ryzykiem zapadnięcia na tę żółtaczkę? Szczególnie narażone na wirusa  typu A są osoby opiekujące się większymi grupami dzieci, mężczyźni mający kontakty seksualne z mężczyznami, osoby będące nosicielem wirusa HIV, chorujące na choroby w których występuje problem z krzepnięciem krwi (np. hemofilię), używające wstrzykiwanych lub doustnych substancji zakazanych (np. narkotyków), ale też te, które mieszkają z osobą zarażoną tą żółtaczką.

Aby ustrzec siebie, ale też innych przed zakażeniem, myj ręce po każdym wyjściu z toalety. W trakcie choroby zrezygnuj też z kontaktów seksualnych i przygotowywania jedzenia dla innych.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 20:46