StoryEditorWiadomości rolnicze

Życie kobiety w teleobiektywie

02.09.2014., 12:09h
Jak wygląda powszedni dzień uczennic, matek, babć i gospodyń? Odpowiedź ma przynieść konkurs na fotoreportaż organizowany przez Trzcianecko-Czarnecką Lokalną Grupę Działania. Akcja rusza 3 września.  

Projekt na fotoreportaż Joanny Kochner-Borkowskiej został zauważony i nagrodzony w ramach tegorocznej edycji konkursu „Aktywnie na obcasach” organizowanego przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania. Spodobał się jury dzięki swojej innowacyjnej formule. 

– Nikt wcześniej nie zachęcał kobiet, aby w fotograficznym skrócie pokazały innym, jak wygląda ich powszedni dzień, a już tym bardziej za to nie nagradzał – wyjaśnia Liliana Helwich, dyrektor biura Czarnkowsko-
-Trzcianec­kiej LGD. To właśnie do mieszkanek tego powiatu skierowany jest konkurs. Skąd Joanna Kochner-Borkowska z Trzcianki wzięła ten niecodzienny projekt?

Na własne oczy

Sytuacja kobiet w dzisiejszym świecie jest kontrowersyjna. Z jednej strony słyszymy głosy o dyskryminacji kobiet, o ich nierównych szansach w środowisku zawodowym, o stereotypowych rolach, jakie kobieta odgrywa w życiu rodzinnym i zawodowym. 

– Chcę, by konkurs przyczynił się do zainicjowania dyskusji o kondycji, roli, obowiązkach i sposobie spędzania czasu wolnego współczesnej kobiety. Ważne jest dla mnie uchwycenie różnic pomiędzy kobietą żyjącą blisko natury, na wsi, a mieszkanką większych miejscowości – wyjaśnia Joanna Kochner-Borkowska, która liczy, że konkurs przyniesie odpowiedź na kilka jej zdaniem ważnych pytań. 

– Z jednej strony mamy tradycję, z drugiej duch czasu, a wraz z nim zmiany społeczne powodują, że obraz kobiety jest różnorodny. W jakim stopniu kobiety czerpią jeszcze z tradycji, jak tradycja i wypływający z niej podział obowiązków kształtuje nasze codzienne życie? Jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy? Zastanawiałam się, jaką formę artystycznego wyrazu mógłby przybrać konkurs, by zobrazować życie kobiety. 

Po przemyśleniach wybrałam fotoreportaż, i choć nie jest to łatwa sztuka, mam nadzieję, że znajdę w naszym regionie miłośników fotografii i przygody. I odpowiedzą na to wyzwanie – zachęca pani Joanna, licząc na to, że fotoreportaże pozwolą jej stworzyć portret mieszkanki powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, dadzą odpowiedź na pytanie, jak są postrzegane i jak widzą się nawzajem kobiety w różnym wieku. 

– Teraz jest jeszcze mnóstwo niewiadomych. Bo nikt nie zastanawia się nad portretem kobiet mieszkających na naszym terenie, a świat się zmienia. Zmienia się więc kobieta – stwierdza organizatorka konkursu, która sama często aparatem fotograficznym dokumentuje swoje codzienne życie. 

– Fotoreportaż jest specyficznym rodzajem opowieści. W tym przypadku opowieści o życiu nas samych – zauważa pani Joanna.

Zostań fotoreportażystką

Konkurs nie jest skierowany do profesjonalnych fotografów, ale do amatorów, którzy chcieliby za pomocą fotografii opowiedzieć własną historię. 

– Nie znaczy to jednak, że profesjonaliści nie mogą w nim brać udziału. Wręcz przeciwnie. I zachęcam ich do tego – przekonuje Kochner-Borkowska. 

Przy ocenie zdjęć będzie brany pod uwagę artyzm, ale to nie najważniejsze kryterium. Najważniejszym będą wartości poznawcze – wyjaśnia organizatorka, której projekt skierowany jest zarówno do dorosłych, jak i do młodzieży. Konkurs zostanie ogłoszony w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu czarnkowsko-trzcianec­kiego. 

– W dzisiejszych czasach, gdy aparaty fotograficzne mamy stale pod ręką, uznałam, że robiąc zdjęcia, najłatwiej można uchwycić codzienne ważne chwile. Z drugiej strony obraz jest łatwiejszy w odbiorze niż słowo. Jest więc bardziej powszechny. Liczę, że ta formuła spodoba się kobietom zarówno młodym, jak i tym starszym – zdradza organizatorka. 

Aby wziąć udział w konkursie trzeba samodzielnie zrobić zdjęciazktórych powstanie fotoreportaż. Ma się składać z co najmniej trzech zdjęć. Do konkursu można zgłosić jedną pracę. Fotoreportaż musi się zmieścić na planszy o wymiarach 100 × 70 cm. Efektem końcowym konkursu będzie zorganizowanie wystawy w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance, podczas której odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości ze świata kultury, oświaty i polityki. 

Dorota Słomczyńska

 

Regulamin

Prace konkursowe należy przesłać pocztą na adres: Lokalna Grupa Działania, ul. Kościuszki 88/37, 64-700 Czarnków do 31.10.2014 r. z dopis­kiem „Konkurs na fotoreportaż”. Decyduje data stempla pocztowego. 

Prace przesyłane pocztą powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy zniszczeniu. 

Do pracy konkursowej należy dołączyć kartę zgłoszenia. Dostępna jest na stronie internetowej: www.czarnkowsko-trzcianecka-lgd.pl.

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 10:13