Które dzieci mogą pojechać na kolonie z izbami rolniczymi?
Kolonie organizowane przez KRIR są dedykowane dzieciom rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego, których przynajmniej jedno z rodziców/opiekunów prawnych ma ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w pełnym zakresie, czyli:
- emerytalno-rentowym,
- wypadkowym,
- chorobowym,
- macierzyńskim.
Kolonie są przeznaczone również dla dzieci rolników pobierających rentę lub emeryturę z KRUS.
Ile wynosi dofinansowanie do jednego dziecka na kolonię z KRIR?
Kolonie letnie organizowane przez KRIR będą realizowane z programem promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Wypoczynek w roku 2023 został dofinansowany ze środków Funduszu Składowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, które wynosi 1000 zł na jedno dziecko.
Gdzie można pojechać na kolonie z KRIR?
KRIR w roku 2023 zaprasza dzieci na wypoczynek w 4 ośrodkach, 3 nad morzem i jednym na Mazurach.
– W tym roku mamy 4 ośrodki. Każdej z izb przyznaliśmy poszczególną ilość miejsc, nie wszędzie taką samą, ponieważ są izby, w których zapotrzebowanie na miejsce jest duże. Dzieci z niektórych izb jeżdżą chętniej, dlatego przyznajemy więcej miejsc. Turnusy są organizowane nad morzem i na Mazurach. Mamy po jednym ośrodku w Jarosławcu, Szeligach, Jastrzębiej Górze i Poddąbiu – poinformowała Katarzyna Grudzińska, koordynatorka zapisów na kolonie w KRIR.
Ile łącznie dzieci rolników pojedzie na takie kolonie?
Zainteresowanie koloniami jest bardzo duże. Niektóre z izb, tak jak Wielkopolska Izba Rolnicza nie prowadzi już zapisów, ponieważ limit miejsc się wyczerpał.
– Ogólna liczba miejsc dla dzieci wynosi 1190. Zainteresowanie koloniami jest bardzo duże. Nie wszystkie izby dzwonią i mówią, jak u nich wygląda sytuacja, ale wiem, że dzieci są zapisywane na listy rezerwowe, gdyby ktoś z jakiegoś powodu zrezygnował, to wtedy dziecko z takiej listy może pojechać. Rodzice cały czas dzwonią, dopytują, jednak w każdej izbie sytuacja wygląda inaczej. W niektórych izbach już zamknięto listy, jednak z doświadczenia wiem, że sytuacja lubi się zmieniać, ponieważ zimą było podobnie, listy były zamknięte, a dzieci zrezygnowały, więc wszystko jest możliwe – dodała Grudzińska.
Ile rolnicy musza dopłacić za kolonię z KRIR?
Kolonie z KRIR są finansowane częściowo. Za pobyt dziecka na 9-dniowym turnusie należy jednak dopłacić 800 zł. Warto zaznaczyć, że w ofercie kolonii znajduje się 5 posiłków każdego dnia, 8 noclegów, zwiedzanie okolicy, wycieczki i zaplanowany czas na terenie ośrodków wypoczynkowych.
Gdzie jeszcze można wysłać dziecko na wakacje z KRUS?
Dla dzieci, których rodzice nie zdążyli zapisać na kolonię alternatywą, może być wyjazd organizowany przez NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Organizacja zaprasza dzieci rolników na wyjazd nad morze i w góry. Zasady, które trzeba spełnić w tym przypadku, są takie same, jak w ofercie KRIR.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: KRIR