Dziewczyny rozmawiały, ale tylko w przerwach między jednym szwem a drugim. Uczą się z takim zapałem, że spódnice i t-shirty z pewnością nie będą ostatnimi ich dziełamiKarolina Kasperek
StoryEditorŻycie wsi

Dziewczyny to mają szycie...

26.05.2024., 13:30h
Chcą, jak większość dziewczyn, wyglądać atrakcyjnie, kiedy zrobi się już naprawdę upalnie. Po modne T-shirt czy spódnicę nie pójdą jednak do sieciówki. Uszyją je sobie same. Uczą się tego podczas cyklu warsztatów, które odbywają się dzięki dotacji pozyskanej przez Fundację Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza w Górze.

W artykule przeczytasz:

Poniedziałkowe spotkania przy maszynach do szycia

Do szkoły w Górze – mieszczącej się w stylowym międzywojennym ceglanym budynku przy ulicy Poznańskiej – chodzą dzieci i młodzież z Góry i okolicznych wsi: Sławęcic, Brzeżan, Glinki, Borszyna Małego, Borszyna Wielkiego, Ligoty, Giżyna, Kłody Górowskiej.

W poniedziałki w sali na poddaszu, od kilku tygodni grupa nastolatek spotyka się przy maszynach do szycia. Szyją zawzięcie – tak bardzo, że z trudem przebijam się z moimi pytaniami. Gdzieś między bębenkiem, wzorzystym skrawkiem a obrzucaniem brzegu tkaniny dowiaduję się jednak kilku ciekawych rzeczy o życiu współczesnych nastolatek. Czasem nie jest tak kolorowe, jak szmatki, z których szyją.

image
Od lewej: Weronika, Emilia, Alicja, Hania, Zosia, Ula i Karolina. Pozują z własnoręcznie uszytymi torbami
FOTO: Karolina Kasperek

Pani od maszyny

Zosia i Hania mają po 15 lat, Ala, Karolina, Emilia, Ula i Weronika – 14. Tego dnia nie ma akurat Julii, drugiej Julii, Liwii, Leny i Mileny, ale one też uczą się krawieckiego kunsztu.

Spotykają się od 1 stycznia, w każdy poniedziałek, na jedną godzinę. Nad dziesięcioma zwykłymi maszynami: stebnówkami, i trzema owerlokami Singera. Dla mniej wtajemniczonych – owerlok to maszyna z bardziej zaawansowanymi funkcjami, pozwalającymi m.in. na wykańczanie brzegów tkaniny, a także obrzucanie brzegu i zszywanie kawałków jedno­cześnie. Projekt potrwa do końca czerwca.

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. październik 2024 01:38