Nagrody za działalność kulturalną w Wielkopolsce
Marszałkowskie nagrody dedykowane są osobom, które wyróżniają się w regionie swoją działalnością kulturalną.
– Dziś jest taki moment, kiedy można z bliska zobaczyć i usłyszeć, jak bogata jest kultura w Wielkopolsce, jak wiele pomysłów i ciekawych projektów przygotowują nasi stypendyści i jak wielu mamy zasłużonych oraz godnych uhonorowania ludzi kultury. Przekazując środki finansowe, chcemy docenić pomysły i aktywność w dziedzinie kultury osób w różnym wieku – to artyści dopiero startujący, ale i tacy, którzy mają już jakiś dorobek – mówił podczas gali wręczenia stypendiów i nagród marszałek Marek Woźniak.
Lucjan Dymarczyk z nagrodą marszałka Wielkopolski
Wśród wyróżnionych znalazł się Lucjan Dymarczyk – muzyk ludowy, akordeonista, kierownik Kapeli Ludowej „Brzeziny”, kultywującej folklor południowej Wielkopolski. W kapeli grał Leon Lewandowski, którego sylwetkę przedstawiliśmy w nr 35./2019 TPR. Zespół w trakcie swojej 47-letniej już działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień. Dzięki staraniom Lucjana Dymarczyka tradycyjna kultura muzyczna południowej Wielkopolski jest archiwizowana w postaci licznych nagrań. Kapela prowadzona przez laureata prezentowała swój dorobek na najważniejszych festiwalach muzyki ludowej w Polsce i za granicą.
Kapela Ludowa „Brzeziny” gra od pokoleń
Kapela Ludowa „Brzeziny” powstała w 1977 r. z inicjatywy okolicznych muzyków – śp. Ignacego Focha, śp. Józefa Więcława, śp. Mirosława Biernacika i Lucjana Dymarczyka. Organizację i kierownictwo zespołem powierzono wtedy Ignacemu Fochowi, ówczesnemu sekretarzowi gminy Brzeziny. Od 2010 r. kierownikiem zespołu jest Lucjan Dymarczyk. Od momentu założenia Kapela Ludowa działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach. Głównym atutem Kapeli Ludowej Brzeziny jest muzyka, którą wykonuje. Z racji tego, że zespół reprezentuje folklor kalisko-sieradzki, członkowie kapeli grają na instrumentach występujących w tradycji obu regionów. Są to przede wszystkim skrzypce, bęben ze stalką, dwustrunowy bas kaliski i – bardzo popularna w Sieradzkiem – harmonia guzikowa. Zespół w swoich zbiorach ma wiele egzemplarzy tych instrumentów. W repertuarze kapeli znajdziemy polki, oberki, owijoki i walcerki. Wszystkie utwory zespół wykonuje ze słuchu.
pk