Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu było Podlasie. Na zdjęciu występ grupy Czeremszyna z Czeremcha z tego właśnie regionu. Charakterystyczny instrument to bałałajka sub basowaKrzysztof Janisławski
StoryEditorMuzyka ludowa

"Na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu dostaję skrzydeł"

14.07.2024., 12:05h
Każdy ma własne sprawy, zajęcia, problemy zdrowotne albo występy w swojej okolicy. A jednak co roku zjeżdżają się do Kazimierza Dolnego z całej Polski. Bo jest coś takiego w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, że przyjazd tu dodaje skrzydeł.

Raz do roku Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

W Kazimierzu, tylko w Kazimierzu można usłyszeć muzykę dobywaną z diabelskich skrzypiec, bazunów, harmonii, z trombliny, fujarki, cymbałów, złubcoków, dud i tylko profesor Burszta wie z czego jeszcze… – pisał w lipcu 1972 r. Roman Wójcik w Chłopskiej Drodze, co skrzętnie wynotował i przypomniał Burczybas, gazeta Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Minęło ponad pół wieku i piękne dźwięki wciąż rozbrzmiewają w malowniczej scenerii nadwiślańskiego miasteczka. W tym roku już po raz 58.

Czyli mamy przyjemne z pożytecznym, ponieważ, jak przypominają organizatorzy, celem festiwalu jest przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.

Najwybitniejsi, wyłonieni podczas eliminacji regionalnych, artyści ludowi rywalizowali o Basztę, czyli główną nagrodę w każdej z czterech konkursowych kategorii. Nagroda jest przyznawana od 1976 r., a statuetkę zaprojektował artysta plastyk prof. Bronisław Chromy.

Na Suwalszczyźnie nikt nie żałuje gardła

Śpiewak Krzysztof Dziem...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 14:20