XXII Podlaskie Święto Chleba już za nami
Podlaskie Święto Chleba to jedna z najbardziej imponujących imprez, którymi może pochwalić się Podlasie. Rokrocznie przyciąga ono około 30 tys. osób! W tym roku impreza ta odbyła się w niedzielę 11 sierpnia. Stanowiła okazję do przekazania tradycji i obrzędów żniwnych, bowiem w trakcie wydarzenia można było oglądać między innymi dawne zwyczaje z okresu zbioru plonów. Nie brakło także wielu rodzajów chleba do spróbowania. Amatorzy domowego pieczywa mogli nawet spróbować upiec je samodzielnie na miejscu.
Przeczytaj także: Grażyna Kugiel ma przepis na wyjątkowe gospodarstwo agroturystyczne
Krajewski: Dziękujemy rolnikom za pracę
Patronat nad Podlaskim Świętem Chleba roztacza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku imprezę odwiedził sekretarz stanu Stefan Krajewski, wiceszef resortu. Przy okazji pochwalił rolników, znoszących trud codziennej pracy, by dostarczyć Polakom między innymi właśnie chleb.
Przeczytaj także: Sierp, kosa i cep znów w użyciu. "Dawne żniwowanie" w gospodarstwie pod Kraśnikiem [FOTO]
– Wyjątkowo sucha wiosna, późniejsze przymrozki i gradobicia zrobiły spustoszenia w wielu uprawach, które dzisiaj wymagają odtworzenia. To pokazuje jak trudna i niepewna jest rzeczywistość polskich rolników. Dziękuję za Waszą pracę szczególnie w tym trudnym roku – mówił podczas wydarzenia Krajewski.
XXII Podlaskie Święto Chleba - jakie były atrakcje?
Na XXII Podlaskim Święcie Chleba w Ciechanowcu nie brakowało atrakcji! Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka przygotowywało się solidnie do tego wydarzenia i zaoferowało gościom między innymi paradę zabytkowych lokomotyw i ciągników oraz prezentację jedynej w Europie, działającej pionowej lokomobili parowej Lanz z 1900 r. Przeprowadzono również pokazy żniw oraz młócenia. Imprezę uatrakcyjniały zespoły ludowe. Goście mogli również wziąć udział w licznych konkursach, zwiedzić wystawę muzealną, kupić wypieki z lokalnych piekarni, skosztować regionalnych wyrobów oraz uczestniczyć w pokazach tradycji ludowych.
Przeczytaj także: Długi weekend lub wakacje na wsi last minute: jaki kierunek wybrać?
źródło: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu/facebook, MRiRW
fot. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu/facebook, MRIRW