Sansewieria została uznana za roślinę doniczkową o największych możliwościach oczyszczania powietrzaEnvato elements
StoryEditorWieś i rodzina

Rośliny doniczkowe redukują szkodliwe substancje nawet w 2 godziny

22.12.2024., 09:00h

Zima jest porą roku, w której większość czasu spędzamy zamknięci w pomieszczeniach, co nie zawsze ma dobry wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. W utrzymaniu dobrej kondycji pomocne są rośliny pokojowe.

Rośliny doniczkowe poprawiają mikroklimat

Od dawna wiadomo, że rośliny doniczkowe poprawiają mikroklimat, który pozytywnie wpływa na samopoczucie. Oddają duże ilości wody, która parując, nawilża powietrze, co jest korzystne szczególnie w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest wyjątkowo suche, a my borykamy się z infekcjami nosa i gardła. Jeżeli w domu mamy wiele roślin, dolegliwości dróg oddechowych są mniej dokuczliwe. Warto pamiętać, że im roślina ma większą powierzchnię asymilacyjną, czyli większe i cieńsze liście, tym skuteczniej poprawia mikroklimat.

Tu należy zwrócić uwagę na m.in. paprocie, którym niektórzy przypisują nadzwyczajne właściwości. Niestety, suche powietrze im nie służy i gorzej znoszą warunki, jakie panują w okresie grzewczym. Lepiej w tych warunkach radzą sobie rośliny o liściach mięsistych, grubych i skórzastych. Przystosowane są one do suchego klimatu i dlatego mają możliwość oszczędnego gospodarowania wodą, przy czym mniej skutecznie nawilżają powietrze. Rośliny mają również zdolność tłumienia hałasu. Żyjemy w epoce, gdy otaczają nas różne sprzęty emitujące szkodliwe fale i dźwięki, wprowadzane są różne materiały budowlane, tworzywa sztuczne, farby wydzielające szkodliwe substancje. Źródłem zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach jest też sprzęt gospodarstwa domowego, elektroniczny, środki czystości, kosmetyki, a nawet długopisy.

Sansewieria, zielistka, filodendron i peperomia oczyszczają powietrze

Naszymi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczonym powietrzem w domu są rośliny doniczkowe. Odkryto, że roślinami doskonale oczyszczającymi powietrze są sansewieria, a także zielistka, filodendron czy peperomia. Przeprowadzono badania polegające na wstawieniu tych roślin do pomieszczenia wypełnionego szkodliwymi substancjami, m.in.: benzenem, tlenkiem węgla, formaldehydem i związkami radioaktywnymi, by po dwóch godzinach odkryć spadek stężenia o połowę, a niektóre związki zniknęły.

image
Sansewieria została uznana za roślinę doniczkową o największych możliwościach oczyszczania powietrza
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Podczas badań uznano, że nie tylko liście, lecz i strefa przykorzeniowa oraz mikroorganizmy przy niej bytujące odgrywają ważną rolę. Wspomniana wyżej sansewieria znalazła się na szczycie roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze z zabójczych gazów. Dobrą opinią cieszą się także aglaonema, zielistka, dracena, filodendron, epipremnum, peperomia, skrzydłokwiat. W sypialni czy w łazience, czyli w miejscach, gdzie jest skąpe oświetlenie, warto postawić aglaonemę, dracenę oraz przewieszający swe pędy bluszcz lub epipremnum złociste. W miejscach oświetlonych, bardziej reprezentacyjnych, możemy postawić frizeę lśniącą bordową, czerwoną, różową, żółtą bądź pomarańczową, liwistonię okrągłolistną, anturium, fikusa, kalateę, a także haworsję.

Przeczytaj również:

image
Uprawa

Mała błonkówka może zniszczyć wszystkie mszyce

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 09:02