Uroczyste obchody 75-lecia ZSR w Grzybnie
Obchody jubileuszu 75-lecia ZSR w Grzybnie rozpoczęły się od mszy świętej, która została odprawiona w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Iłówcu. Po zakończeniu nabożeństwa nauczyciele, absolwenci i zaproszeni goście udali się przed budynek ZSR w Grzybnie, gdzie odbyła się część oficjalna.
Historia szkoły rolniczej w Grzybnie
Szkoła w grzybnie funkcjonuje od roku 1945, choć nauczanie rozpoczęto rok później. ZSR w Grzybnie to szkoła z tradycjami, w której wiedzę do dziś zdobyło już 11 tys. absolwentów. W trakcie części oficjalnej szkole zostało nadane imię Józefa Rufina Wybickiego, który został patronem:
- Technikum.
- Branżowej Szkoły I Stopnia,
- Szkoły Policealnej,
- Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.
Wybór na patrona akurat Wybickiego nie był przypadkowy, ponieważ zasłużył się on dla powiatu brodnickiego. Nadanie szkole nowego imienia było doskonałą okazją do przyjęcia nowego sztandaru.
Na cześć nadania szkole imienia Józefa Rufina Wybickiego, na terenie placówki został posadzony dąb, który jest klonem dębu pochodzącego z Będomina, w którym urodził się generał.
Kto wziął udział w obchodach 75-lecia ZSR w Grzybnie?
W obchodach 75-lecia ZSR w Grzybnie wzięli udział:
- starosta śremski Zenon Jahns,
- Wioletta Jastrząbek – naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu,
- burmistrz Śremu Adam Lewandowski,
- burmistrz Czempinia Konrad Malicki,
- wójt gminy Brodnica Marek Pakowski,
- Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk z Kórnika,
- Piotr Walkowski – prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
- biskup Grzegorz Balcerek wraz z księżmi okolicznych parafii,
- kurator Zbigniew Talaga,
- przedstawiciele Kuratorium Wielkopolskiego,
- przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą,
- dyrektorzy placówek edukacyjnych,
- przedstawiciele służb mundurowych,
- byli dyrektorzy placówki,
- absolwenci,
- rodzice,
- pracownicy administracji,
- uczniowie.
ZSR w Grzybnie i 1,5-roczne przygotowania
Przygotowania ZSR w Grzybnie do obchodów jubileuszu 75-lecia istnienia szkoły rozpoczęły się 1,5 roku temu. Zaangażowani uczniowie z radością przygotowywali się do tego wielkiego święta. Uroczystość została uświetniona licznymi podziękowaniami i złożonymi gratulacjami. Deklamacjom towarzyszyły łzy wzruszenia. Jak poinformowała WIR, wieloletnia praca ZSR w Grzybnie została doceniona przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, która uhonorowała szkołę wyróżnieniem WIR o nazwie „Medalion im dr. Aleksandra hr. Szembeka” za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej. Nagrody powędrowały również na ręce osób i przedstawicieli instytucji współpracujących z ZSR w Grzybnie.
Reaktywacja zespołu ludowego „Chabry”
Specjalnie z okazji obchodów 75-lecia ZSR w Grzybnie reaktywowano szkolny zespół taneczny „Chabry”. W finale oficjalnej części uroczystości wystąpili absolwenci będący niegdyś członkami zespołu, którzy zatańczyli i zaśpiewali. Koniec uroczystości zwieńczył poczęstunek oraz możliwość zwiedzania szkoły. Zainteresowani mogli wziąć udział w Balu Absolwentów, który odbył się tego samego dnia wieczorem w "Gajówce" w Zbrudzewie.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Tygodnik Średzki, WIR