Program nadzorowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wraz z Partnerami w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Bardzo wielu chętnych do odchowu gęsi
Do zadań w ramach realizacji programu należy dzielić się doświadczeniami w chowie za pomocą zdjęć. A zgromadzony materiał multimedialny będzie bazą prezentacji, która zostanie omówiona podczas warsztatów w trakcie podsumowywania projektu.
WIR podaje, że liczba chętnych do udziału w programie była duża i w bardzo krótkim czasie przekroczyła pulę piskląt, mimo, że decydowała kolejność zgłoszeń.
W dniu rozpoczęcia projektu, do gospodarstwa Przewodniczącej Rady Powiatowej WIR w Śremie Janiny Pawełczyk, z wylęgarni dostarczono specjalistycznym samochodem 200 jednodniowych piskląt gęsi, skąd zostały odebrane przez wielkopolskich rolników z z 14 gospodarstw biorących udział w projekcie.
Przewóz gęsich dzieci w specjalnych warunkach
Transport nowo wyklutych gęsich „dzieci” musi odbywać się w temperaturze 22-25 °C, bez przeciągów i nawiewów. Chyba, że zajdzie konieczność wietrzenia, samochód należy zatrzymać i stanąć w zacienionym miejscu. Gąsięta należy przewozić na wyścielonych kartonach lub w plastikowych kontenerach o odpowiednich wymiarach 30x20x30 (1 karton na 10 sztuk). Nie wolno dopuścić do przeziębienia i przegrzania piskląt, co odbija się potem na pogorszeniu przyrostów i upadków gęsi.
W gospodarstwie gąsięta przechowywyane się w wychowalnia gąsiąt, uprzednio przygotowanej i nagrzanej do temperatury 29- 32 stopnie C. Po wyjęciu piskląt z kartony należy zwierzęta dobrze napoić wodą w temperaturze pokojowej oraz w pobliżu trzymać paszę dla młodych gęsi typu Gęś 1 STARTER.
WIR informuje, że będzie na bieżąco relacjonować przebieg projektu.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcia: WIR