114, 115 i 116 ognisko ASF u świń w Polsce
W piątek, 8 czerwca 2018 roku, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu trzech nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń.
Sto czternaste ognisko ASF i jednocześnie dziesiąte w 2018 roku stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Jeziorzany, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. W nim chowano 7 świń. Znajduje się ono zaledwie 250 metrów od granicy obszaru ochronnego, czyli tzw. „żółtej strefy” ASF.
Sto piętnaste ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach, w gospodarstwie położonym w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim. Jest ono w „czerwonej strefie” ASF. Jednak tutaj z powodu wirusa do utylizacji będzie przeznaczonych aż 290 świń.
Kolejne, czyli sto szesnaste ognisko afrykańskiego pomoru świń zostało wykryte w gospodarstwie, które utrzymywało 10 świń i jest położone w gminie Hańsk, w powiecie włodawskim. Ono również znajduje się na terenie „czerwonej strefy”.
6 tys. świń do wybicia pod Białymstokiem
Zaledwie dwa dni wcześniej, w środę 6 czerwca 2018 roku, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu wirusa ASF w wielkim gospodarstwie pod Białymstokiem. Gospodarstwo znajduje się dokładnie w miejscowości Szczyty Nowodwory położonym w gminie Orla, w powiecie bielskim. Utrzymywało ono niemal 6 tys. świń. A właściciel ma jeszcze inne fermy.
Henryk Grabowski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekonuje, że w gospodarstwie była pełna bioasekuracja. Stąd trudno jak na razie ustalić jaka była przyczyna wystąpienia wirusa ASF w tej fermie.
– Myślę, że w ustaleniu przyczyny zawleczenia wirusa dużo mogą pomóc nagrania z monitoringu, które policja zabezpieczyła. Sprawdzony będzie każdy dzień, zarówno ruch pojazdów, jak też przemieszczanie się ludzi – mówi Henryk Grabowski.
Więcej na ten temat w artykule: „Ognisko ASF w stadzie z 6 tysiącami świń“
2226 przypadków ASF u dzików
Z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że w ostatnim czasie przybyło też przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Tylko w okresie od 28 maja do 3 czerwca wyniki badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach potwierdziły 28 takich przypadków. Łącznie, od początku wystąpienia ASF na terenie Polski odnotowano już 2226 przypadków tej choroby u dzików. Wszystkie znajdują się na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.
- Mapa ze strefami i ogniskami ASF z 7 czerwca 2018 roku – Główny Inspektorat Weterynarii
Paweł Mikos
Fot. archiwum, grafika Główny Inspektorat Weterynarii