To już ósme w 2022 roku ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Polsce i pierwsze na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zostało one wykryte we wsi Strzelczyn w powiecie gryfińskim w gospodarstwie utrzymującym 5 świń. Aktualnie trwa procedura opracowywania ogniska.
Sygnał w sprawie potencjalnego ogniska wirusa ASF dotarł do powiatowych służb weterynaryjnych w czwartek 14 lipca. Następnego dnia PIWet - PIB Puławy potwierdził obecność wirusa w stadzie. Hubert Gumowski, powiatowy lekarz weterynarii w Gryfinie, informuje, że zwierzęta zostały zutylizowane i w chwili obecnej w chlewni w Strzelczynie nie ma już zwierząt tego gatunku. Dalszych szczegółowych informacji udzielają wojewódzkie służby weterynaryjne.
Czy dziki są winne zakażeniu ASF wśród świń w Strzelczynie?
– W chlewni było pięć świń, które rolnik hodował na własne potrzeby – opowiada. – 14 lipca służby weterynaryjne otrzymały informację od zaniepokojonego hodowcy, że jedna sztuka padła z niewyjaśnionych przyczyn. Jeszcze tego samego dnia pobraliśmy materiał do badań. Dzień później pojawił się wynik dodatni, więc zapadła decyzja o utylizacji wszystkich świń w chlewni i zalecona została dezynfekcja obornika – wyjaśnia Jacek Grzelak, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie.
Nadal trwa dochodzenie epidemiologiczne, które pozwoli ustalić co było powodem pojawienia się wirusa w zachodniopomorskim gospodarstwie. Bardzo prawdopodobne, że wirus ASF dostał się do chlewni z zewnątrz. Tym bardziej, że niemal cały powiat gryfiński oznaczony jest statusem „obszaru objętego ograniczeniami II”, ze względu na stwierdzone tam przypadki występowania wirusa u dzików.
Okres inkubacji ASF wynosi 15 dni
Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Pojawienie się ASF w stadzie powoduje duże spadki w produkcji. Samo zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
– Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni). Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy – podaje GIW.
ASF ponownie nabrał rozpędu w czerwcu
W czerwcu obecność wirusa stwierdzono parokrotnie w wielkopolskim zagłębiu trzodziarskim, m.in. w powiecie kościańskim. ASF rozlewa się także na Europę.
O czym pisaliśmy tutaj:
Fala ASF uderza w Polsce i w Europie
To już pewne. Potwierdzono ognisko ASF w Niemczech w gospodarstwie na 250 loch
Kolejne ognisko ASF w gospodarstwie. Wirus zaatakował w Mycielinie pod Żaganiem
ASF rozlewa się na Wielkopolskę. Już 4. ognisko w regionie, a 5. w kraju
fot. Dominika Stancelewska (arch.red.)