StoryEditorASF

ASF: odstrzał dzików choć spóźniony, to jest konieczny

17.12.2019., 13:12h
W okresie od 14 listopada do 6 grudnia wykryto 26 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w zachodniej części Polski, w tym 23 przypadki w Lubuskiem, 2 w Dolnośląskiem i 1 w Wielkopolskiem. Wyniki dodatnie w kierunku ASF potwierdzono u 42 padłych dzików. W tym regionie mamy nie tylko dużo świń, ale, jak się okazuje, wciąż za dużo dzików.
Po wykryciu pierwszego na terenie województwa wielkopolskiego przypadku zakażenia wirusem ASF u padłego dzika w Kębłowie w gminie Wolsztyn odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, które zwołał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W trybie pilnym nakazano kontynuację grodzenia obszaru skażonego oraz zintensyfikowanie działań bioasekuracyjnych, w tym umiejscowienie w obszarze skażonym odłowni dzików, przygotowanie i wydanie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wolsztynie rozporządzenia w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na tym terenie oraz przeszukiwanie przez leśników, koła łowieckie, straż pożarną i wojsko obszaru strefy skażonej.

Bioasekuracja nie tylko dla rolników

Jednocześnie wojewoda wielkopolski zaapelował do rolników o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie gospodarstw przed kontaktem z dzikami poprzez wystawienie mat dezynfekcyjnych, zabezpieczenie paszy oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Wielkopolska Izba Rolnicza odbiera tymczasem niepokojące sygnały od rolników odnośnie do przeprowadzanych kontroli bioasekuracji w gos...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 13:21