StoryEditorASF

ASF w 2 lata wybije 300 mln świń. Co czeka rolników?

10.12.2019., 14:12h
Szalejący na świecie afrykański pomór świń wpływa na sytuację producentów trzody chlewnej i jest dominującym tematem podczas spotkań organizowanych w terenie. Wszyscy zastanawiają się, jaki będzie dalszy rozwój sytuacji i jak to wpłynie na poziom cen żywca.
Przy rozprzestrzeniającym się afrykańskim pomorze świń ochrona stad jest podstawą. Zwłaszcza w sytuacji, gdy populacja dzików wciąż jest wysoka. Mówiono o tym podczas szkolenia zorganizowanego przez firmę P.H. Konrad w Kamionku koło Gniezna. Producenci trzody chlewnej mogli posłuchać między innymi o zasadach bioasekuracji stad oraz prognozach dotyczących rynku trzody chlewnej. Uczestników spotkania przywitał Remigiusz Bilski, kierownik regionu ds. trzody chlewnej.

Afrykański pomór świń, podobnie jak wiele innych chorób, szerzy się przede wszystkim z powodu zaniedbań w obszarze bioasekuracyjnym. Wdrożenie procedur ochrony stad zmniejsza ryzyko wprowadzenia i rozprzestrzenienia schorzeń. Zdaniem specjalistów, są różne czynniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie zasad bioasekuracji, w tym motywacja samych rolników do wprowadzenia zmian.

Bioasekuracja i odszkodowania w walce z ASF

Zadaniem rolników jest nie tylko bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji, ale także napiętnowanie tych producentów, którzy lekceważą wymogi – podkreślał prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie.

Jak op...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 13:02