Sierpień zakończył się z potwierdzonymi 42 ogniskami wirusa ASF u świń
Ze wszystkich ognisk potwierdzonych w tym roku w Polsce 23 wystąpiły w Wielkopolsce, 7 w województwie warmińsko-mazurskim, 5 w Zachodniopomorskiem, po dwa w Lubelskiem i pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz jedno w województwie mazowieckim. We wszystkich ogniskach zabito ponad 16,2 tys. świń.
Zaskakuje pojawienie się zachorowania w gospodarstwie, w którym utrzymywano 37 świń, położonego w miejscowości Kałdus w powiecie chełmińskim w województwie kujawsko-pomorskim. To teren wolny od ognisk u dzików, choć od początku roku potwierdzono u tych zwierząt 1120 ognisk w 13 województwach. To, co prawda, mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale tylko w ciągu ostatniego tygodnia wystąpiło ich 36 w dziesięciu województwach, głównie na obszarach już wcześniej włączonych do stref czerwonej bądź różowej.
Czytaj więcej: ASF dopiero po 10 latach dotarł na Kujawy. To efekt sabotażu?
W Niemczech ASF również się rozprzestrzenia
W zachodnich Niemczech w Hesji wirus przedostał się do dużego gospodarstwa utrzymującego 1800 świń. To największe z ośmiu ognisk stwierdzonych w tym regionie. Wszystkie wystąpiły w powiecie Groß-Gerau i są to pierwsze zachorowania na tym obszarze od pojawienia się ASF w 2020 roku w Niemczech.
Liczba ognisk wśród dzików w Hesji w trzech powiatach wynosi obecnie 79, a w sąsiednim landzie Nadrenii-Palatynacie – 21. Strefa zakażona i ograniczenia w uboju oraz sprzedaży świń dotyczą obecnie części trzech landów: Hesji, Nadrenii-Palatynatu i Badenii-Wirtembergii. W Hesji w strefie znajduje się około 150 gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej.
Nie tylko Polska i Niemcy walczą z afrykańskim pomorem świń w stadach
Także we Włoszech wirus przedostał się do gospodarstw. W czterech prowincjach na północy kraju 6 gospodarstw zgłosiło w lipcu pierwsze w tym roku ogniska choroby. Potwierdzono je w regionach Lombardia, Piemont i Emilia-Romania. J
ak dotąd nie podano szczegółowych informacji na temat wielkości zakażonych gospodarstw, ale raczej były to niewielkie stada. W sumie w całych Włoszech 23 gospodarstwa zgłosiły zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń, od chwili gdy wirus dotarł do populacji dzików w 2021 roku.
Warto przyjżeć się bioasekuracji w gospodarstwie
Obecna liczba ognisk w stadach trzody chlewnej w Polsce jest większa niż w ubiegłym roku, ale rekord przypadł na 2021 rok, kiedy aż 124 gospodarstwa zgłosiły zakażenia afrykańskim pomorem świń. Wówczas większość ognisk pojawiła się w sierpniu i we wrześniu.
Zakończenie prac polowych związanych ze żniwami nie powinno więc usypiać czujności i warto przyjrzeć się zastosowanej w gospodarstwie bioasekuracji, aby jak najskuteczniej chronić zwierzęta. Tym bardziej że wystąpienie ogniska może z dnia na dzień skutkować zaostrzeniem wymogów na danym terenie, gdyż przepisy dotyczące bioasekuracji nie są takie same we wszystkich obszarach kraju.
Dominika Stancelewska